Controale în trafic, de sărbătorile pascale
În stațiunile din județul Vâlcea autoritățile au suplimentat efectivele, mai ales în apropierea lăcașelor de cult.

Articol de Ana-Maria Cîrstea, Râmnicu Vâlcea, 19 Aprilie 2025, 14:27
Controalele în trafic continuă și sâmbătă, în contextul sărbătorilor pascale. În această minivacanță, 25.000 de polițiști și jandarmi acționează pe șosele.
Traficul este supravegheat și din aer cu elicopterul. Şi în stațiunile din județul Vâlcea autoritățile au suplimentat efectivele, mai ales în apropierea lăcașelor de cult.
Numeroase efective ale Ministerului Afacerilor Interne vor putea fi zărite în aceste zile în stațiunile turistice din Vâlcea, dar și pe traseele montane. Toate vor avea rolul de a preveni diferite incidente.
George Tacăle, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Jandarmi Județean Vâlcea: Vom acorda o atenție deosebită stațiunilor turistice, unde vom avea o prezență activă, cu rol preventiv, astfel încât să ne asigurăm că nu vor fi incidente care să afecteze ordinea și liniștea publică. În acest sens, peste 50 de jandarmi montani se vor afla pe traseele montane și în zonele turistice, cu principala misiune de a acorda sprijin, îndrumare și ajutor.