Înmormântarea Papei Francisc a fost programată pentru sâmbătă, începând cu ora 11:00, ora României
Mii de credincioşi au început să se adune la Vatican pentru a-i aduce un omagiu Papei Francisc, care a murit luni la 88 de ani.

Articol de Radio România Actualităţi, 22 Aprilie 2025, 16:34
Mii de credincioşi au început să se adune la Vatican pentru a-i aduce un omagiu Papei Francisc, care a murit luni la 88 de ani. Înmormântarea a fost stabilită pentru sâmbătă, începând cu ora 11:00, ora României, şi va avea loc în prezenţa a numeroşi şefi de stat şi de guvern, dar şi a unui număr mare de pelerini veniţi din întreaga lume.
Încă de marți, autorităţile din Italia au luat măsuri sporite de securitate, relatează de la Roma corespondenta RRA Elena Postenicu: ”La Roma, aşa-numitul centru de gestionare a securităţii evenimentelor a fost deja activat pentru a face faţă următoarelor zile intense de aflux. Este vorba de un adevărat grup operativ "task force", format din poliţia de stat, carabinieri, pompieri şi poliţia locală, care este deja la lucru pentru a gestiona în timp real fiecare fază a acestui moment extrem de delicat pentru capitală.
Încă de marți, mii de credincioşi se află în zonele din jurul Vaticanului, cu o intensitate deosebită, în apropierea Pieţei San Pietro, Sfântu Petru, dar şi în zona Bazilicii Santa Maria Maggiore, acolo unde va fi înmormântat sâmbătă Suveranul Pontif. O atenţie deosebită a fost acordată intensificării prezenţei Poliţiei în toate punctele sensibile, inclusiv în gările din Roma şi în cele două aeroporturi, Ciampino şi Fiumicino. La ceremoniile dedicate înmormântării lui Papa Ioan Paul al II-lea din 2005 au asistat peste trei milioane de pelerini, în vreme ce la cele ale lui Benedict al XVI-lea Papa emerit, din 2023, doar aproximativ 500.000 de credincioşi.”/editor Florin Lepadatu/