România a încheiat anul 2024 cu cel mai mare deficit bugetar raportat la PIB din UE
România are cel mai mare deficit, finalizând anul 2024 cu un minus de 9,3%, în creștere față de anul anterior.

Articol de Radio România Actualităţi, 22 Aprilie 2025, 16:18
România a încheiat anul 2024 cu cel mai mare deficit bugetar raportat la produsul intern brut din toată Uniunea Europeană, arată date prezentate marți de Eurostat. Deficitul reprezintă diferența dintre cheltuieli și încasări.
Corespondentul RRA la Bruxelles, Bogdan Isopescu, are detalii: ”Deficitele bugetare naționale din Uniunea Europeană au scăzut anul trecut de la o medie de 3,5 la 3,2%. România are însă cel mai mare deficit, finalizând anul 2024 cu un minus de 9,3%, în creștere față de anul anterior. După țara noastră este Polonia, dar la aproape trei puncte diferență, în speță 6,6%.
Polonia a avut însă cheltuieli mai mari pentru apărare, peste 4% din PIB, fiind statul NATO cu cea mai mare cotă din PIB acordată apărării. Alte state cu deficite mari sunt Franța - 5,8% și Slovacia - 5,3%. La polul opus, șase state au înregistrat un excedent bugetar. Danemarca a rămas cu un plus de 4,5% necheltuite; urmează Irlanda, Cipru, Grecia, Luxemburg şi Portugalia, ultima cu un plus de 0,7%.
Amintesc faptul că legislaţia europeană permite un maxim de 3% ca deficit bugetar, iar în cazul depăşirii acestei cote Comisia Europeană declanşează procedurile specifice pentru reducerea acestuia.”/editor Florin Lepadatu/