Grupările de crimă organizată au adoptat rapid Inteligența Artificială

Articol de Octavian Begu, 18 Martie 2025, 22:18
Grupările de crimă organizată folosesc din ce în ce mai mult inteligența artificială, avertizează un raport publicat de agenția europeană de poliție Europol.
Acest lucru le permite să-și extindă rapid și mai ieftin operațiunile la nivel global și să se facă mai greu de detectat.
Raportul Europol arată că grupările criminale pot crea mesaje în mai multe limbi și falsuri extrem de realiste, pentru a uzurpa identitatea unor persoane și a șantaja țintele lor în cadrul unor operațiuni globale de fraudă informatică.
Acestea folosesc inteligența artificială generativă pentru a produce inclusiv materiale de abuz sexual asupra copiilor. Însuși ADN-ul crimei organizate se schimbă, rețelele s-au transformat folosind platforme digitale, fluxuri financiare ilicite și instabilitatea geopolitică pentru a-și extinde influența, afirmă Catherine De Bolle, șefa executivă a Europol.
Potrivit agenției, toate elementele mecanismelor infracționale tind să treacă în online, inclusiv sistemele de recrutare, comunicare și plată.
Printre amenințările cu cea mai rapidă creștere pe continent se numără atacurile cibernetice, traficul de migranți, de droguri și arme de foc și abuzurile în gestionarea deșeurilor.