Vlad-Ştefan Mihalache, aur la Campionatele Europene de înot pentru juniori

Vlad-Ştefan Mihalache a cucerit medalia de aur la 200 m fluture, iar Rebecca-Aimee Diaconescu a câştigat argintul la 200 m liber, miercuri, la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Vilnius (Lituania).

Articol de Catrinel Oprişiu, 04 Iulie 2024, 17:25

Vlad Mihalache s-a impus la 200 m fluture cu timpul de 1 min 57 sec 42/100. El a fost urmat de slovacul Samuel Kostal, 1 min 57 sec 62/100, şi de maghiarul David Antal, 1 min 57 sec 67/100.

La 200 m liber feminin, Diaconescu, înotătoare care va participa la JO de la Paris, a obţinut argintul cu timpul de 1 min 58 sec 97/100. Cursa a fost câștigată de Minna Abraham, din Ungaria cu 1:57.52 iar Dora Molnar, tot din Ungaria a cucerit bronzul (1:59.45).

Tot miercuri, în proba feminină de 50 m spate, Daria-Măriuca Silişteanu s-a clasat a cincea, iar în cursa similară masculină Alexandru Constantinescu s-a clasat pe şase.

În sesiunea de miercuri seara, la 200 m mixt, Robert Badea şi Darius Coman s-au calificat în finală. Robert cu al doilea timp din semifinale (2:01.69), iar Dariius cu al şaselea (2:02.77).

Joi va concura în finală la 1500 liber, Theodor Proca care are al patrulea timp (15:23.88) din serii.

Etichete : aur inot juniori
Trei noi medalii pentru România la Campionatele Europene de înot pentru juniori » Robert Badea dubla de aur în probele de mixt!
Sport 06 Iulie 2024, 16:23

Robert Badea (16 ani) s-a impus vineri în proba de 400 metri mixt la Campionatele Europene de juniori pentru juniori de la...

Victorie istorică în SUA
Sport 06 Iulie 2024, 11:50

Rugbyștii români au câștigat meciul test cu SUA, scor 22-20, în cadrul Summer Tour

Surpriza din Turul ciclist al Sibiului 2024
Sport 06 Iulie 2024, 11:27

Turul Sibiului va începe sâmbătă, la ora 13:00, în Piața Mare din oraș.

EURO 2024: Spania, prima semifinalistă!
Sport 05 Iulie 2024, 21:56

Spania și-a asigurat biletele pentru semifinale, după o victorie obținută în finalul celei de-a doua reprize suplimentare,...

Fabiano Caruana, câștigător al turneului de șah Superbet România 2024
Sport 05 Iulie 2024, 21:01

Fabiano Caruana (SUA) este la a doua performanță de acest fel la București, el impunându-se și în concursul similar din 2023.

EURO 2024: Șocul sferturilor de finală!
Sport 05 Iulie 2024, 17:54

Germania și Spania sunt adversare la Stuttgart, în primul sfert de finală al campionatului european de fotbal.

Baschet: Adversare pentru U BT Cluj Napoca și CSM Constanța
Sport 05 Iulie 2024, 17:41

Tragerea la sorţi pentru turul preliminar, dar şi pentru grupe, va avea loc pe 18 iulie, la Munchen.

Gabriela Ruse merge în turul secund la Wimbledon
Sport 05 Iulie 2024, 16:58

Perechea româno-ucraineană Gabriela Ruse / Marta Kostiuk s-a calificat în runda a doua a turneului de tenis de la Wimbledon.