Ascultă Radio România Actualitaţi Live

S-a stins o doamnă a șahului mondial: Elisabeta Polihroniade

Elisabeta Polihroniade, mare maestră internaţională la şah, a murit, sâmbătă, la vârsta de 81 de ani, în urma unei lungi suferinţe, a declarat un fost apropiat al acesteia.

Elisabeta Polihroniade la una dintre edițiile Turneului Regilor, București 2013. Foto: Ionuț Iamandi.

Articol de RADOR, 24 Ianuarie 2016, 11:50

Elisabeta Polihroniade, mare maestră internaţională a şahului, a murit, sâmbătă, la vârsta de 81 de ani, în urma unei lungi suferinţe, a declarat pentru Agerpres fostul senator Marius Marinescu.

'Ne-a părăsit sâmbăta, la ora 17,45, în urma unei suferinţe îndelungate. Doamna Elisabeta Polihroniade a fost unul dintre marii şahişti ai lumii, mare maestru internaţional şi campioană naţională pentru o mare perioadă de timp. Elisabeta Polihroniade mi-a fost o bună prietenă. (...) Este o mare pierdere, nu numai pentru şahul românesc, ci şi pentru cel internaţional. A fost un mare maestru, cu multe premii. L-a învăţat chiar şi pe Nicolae Ceauşescu să joace şah. Pe noi ne legau iubirea pentru animale şi şah'', a spus el, adăugând că marea sportivă era membră a Federaţiei pentru Protecţia Animalelor şi Mediului.

Fostul senator a caracterizat-o pe Elisabeta Polihroniade drept ''un mare ambasador al României'', adăugând că una dintre dorinţele sale a fost introducerea şahului în şcoli.

Totodată, el a susţinut că va propune ca Turneul Regilor să poarte numele Elisabetei Polihroniade.

Potrivit acestuia, marea maestră va fi depusă la biserica Domniţa Bălaşa, iar înmormântarea va avea loc la cimitirul Cernica, marţi.

Elisabeta Polihroniade și academicianul Constantin Bălăceanu-Stolnici (stânga), noiembrie 2014. Foto: Ionuț Iamandi.

De șapte ori campioană a României la șah

Elisabeta Polihroniade s-a născut la 24 aprilie 1935, la Bucureşti. A devenit maestru internaţional în 1960, iar din 1982 era mare maestru internaţional. A fost campioană naţională a României de şapte ori, în anii 1966, 1970, 1971, 1972, 1975, 1976 şi 1977.

A fost angajata Societăţii Române de Radiodifuziune între anii 1955 şi 1960.

A deţinut funcţiile de director al revistei române de şah ''Gambit'' şi de vicepreşedinte al ''Uniunii Internaţionale a Şahului Şcolar''.

A participat la Olimpiade de şah (10 ca jucătoare şi 8 ca arbitru internaţional), precum şi la peste 150 de turnee internaţionale. A fost arbitru internaţional la peste 60 de Campionate Mondiale şi Campionate Europene.

Pentru activitatea sa a primit Ordinul Meritul Sportiv (1967) şi Medalia Naţională Serviciul Credincios (2000), fiind înscrisă şi în Cartea de Aur a Federaţiei Internaţionale de şah (FIDE).

Este autoare a unor lucrări pentru popularizarea sportului său preferat: ''Olimpiadele în alb şi negru'', ''Primii paşi în şah'', ''Şahul pentru toţi'', ''64 premii de frumuseţe în şah''.

''Personalitatea cea mai cunoscută a şahului românesc''

Federaţia Română de Şah deplânge dispariţia Elisabetei Polihroniade, ''personalitatea cea mai cunoscuta a şahului românesc''.

După cum informează site-ul oficial al FR Şah, ''după o lungă suferinţă, la 23 ianuarie 2016, s-a stins din viaţă Elisabeta Polihroniade. Născută în Bucureşti la data de 24 aprilie 1935, marea maestră Elisabeta Polihroniade a fost, fără doar şi poate, personalitatea cea mai cunoscută a şahului românesc''.

Marele maestru internaţional Mihail Marin regretă dispariţia Elisabetei Polihroniade, ''o figură marcantă în şahul românesc al ultimelor decenii''.

''Extrem de populară şi admirată de masele largi, nu numai din sfera şahului, dar mult mai controversată în cercurile mai strâmte şahiste, Elisabeta Polihroniade rămâne în orice caz o figură marcantă în şahul românesc al ultimelor decenii.

''Dintre bune şi rele găsesc de cuviinţă să reţin emisiunile săptămânale la TVR 1 pe care le urmăream cu plăcere în perioada comunistă şi organizarea ani de-a rândul a Turneului Regilor, la a cărui ultimă ediţie am avut plăcerea să particip'', a spus pentru Agerpres marele maestru Mihail Marin.

În noiembrie 2015, Germania a învins România cu scorul de 3,5-1,5, în meciul echipelor masculine din cadrul Turneul Regilor.

Antrenorul emerit Sergiu Grunberg, directorul tehnic al echipelor naţionale de şah ale României, a declarat pentru Agerpres că Elisabeta Polihroniade a polarizat atenţia lumii spre şah.

''În primul rând, Elisabeta Polihroniade a reprezentat o şahistă excepţională, care ani de zile a fost unul dintre stâlpii echipei naţionale. Din păcate a fost privată de un titlu mondial pe echipe, când practic s-a făcut un regulament ad hoc şi rusoaicele au luat titlul în detrimentul nostru, deşi câştigasem în faţa lor.

''În general, a strălucit în turnee. La nivel individual nu a fost între primele jucătoare ale lumii, asta se explică prin personalitate sa multiplă, nu s-a ocupat numai de şah, a fost o jurnalistă de excepţie.

''A fost o cotitură în viaţa Elisabetei Polihroniade, când a murit fata ei. Atunci a început să joace mai puţin, dar s-a consacrat, cu o energie debordantă, promovării şahului. Aici are nişte merite de netăgăduit, fiind unul dintre cei mai fervenţi activişti în şahul mondial. A făcut multe pentru copii, a avut o fundaţie, colaborări în străinătate, a scris cărţi, a deschis uşi la nivel mare, a organizat multe turnee pentru copii.

''A făcut acel turneu de mare prestigiu pentru România, Turneul Regilor, a polarizat atenţia lumii spre şah. În general, în România nu există om când discuţi despre şah să nu spui Elisabeta Polihroniade. A făcut parte din multe comisii FIDE, era o femeie de mare cultură, ştia multe limbi străine. Avea o mare uşurinţă în a contacta oamenii şi în a rezolva toate problemele'', a mai spus Sergiu Grunberg despre Elisabeta Polihroniade.

Volei: Alba Blaj pierde și returul finalei cu Novara
Sport 01 Aprilie 2025, 22:34

Volei: Alba Blaj pierde și returul finalei cu Novara

Ajunsă în finala Cuepi CEV la volei feminin, echipa Volei Alba Blaj a pierdut și meciul retur de acasă cu puternica formație...

Volei: Alba Blaj pierde și returul finalei cu Novara
Cupe României: Farul C-ța se califică în semifinale
Sport 01 Aprilie 2025, 22:32

Cupe României: Farul C-ța se califică în semifinale

În primul meci din sferturile de finală din Cupa României la fotbal, Farul Constanța trece de Unirea Alba Iulia și merge în...

Cupe României: Farul C-ța se califică în semifinale
Wawrinka, în optimi la București
Sport 01 Aprilie 2025, 21:26

Wawrinka, în optimi la București

La turneul ATP 250 de la București, elvețianul Stanislas Wawrinka s-a calificat în faza optimilor de finală. Wawrinka...

Wawrinka, în optimi la București
Minaur Baia Mare s-a despărțit de antrenor, după eșecul din European Cup
Sport 01 Aprilie 2025, 16:23

Minaur Baia Mare s-a despărțit de antrenor, după eșecul din European Cup

Clubul Minaur Baia Mare l-a concediat pe antrenorul echipei de handbal masculin Alexandru Sabou.

Minaur Baia Mare s-a despărțit de antrenor, după eșecul din European Cup
Superliga: U Cluj câștigă derbiul local cu CFR Cluj
Sport 01 Aprilie 2025, 06:43

Superliga: U Cluj câștigă derbiul local cu CFR Cluj

În ultimul meci al etapei a 2-a din play-off, Universitatea Cluj s-a impus cu 1-0 în meciul cu CFR Cluj

Superliga: U Cluj câștigă derbiul local cu CFR Cluj
ATP București: Filip Jianu, victorie în premieră într-un turneu de 250 de puncte
Sport 31 Martie 2025, 20:12

ATP București: Filip Jianu, victorie în premieră într-un turneu de 250 de puncte

La turneul ATP 250 de la București, Filip Jianu s-a calificat în turul a doilea. Beneficiar al unui wild-card,...

ATP București: Filip Jianu, victorie în premieră într-un turneu de 250 de puncte
Tenis: Avem din nou patru românce în prima sută mondială
Sport 31 Martie 2025, 16:24

Tenis: Avem din nou patru românce în prima sută mondială

Jaqueline Cristian, Irina Begu, Anca Todoni și Gabriela Ruse sunt între cele mai bune 100 de jucătoare de tenis din lume.

Tenis: Avem din nou patru românce în prima sută mondială
Jaqueline Cristian, campioană la Puerto Vallarta
Sport 31 Martie 2025, 11:46

Jaqueline Cristian, campioană la Puerto Vallarta

Jaqueline Cristian a câștigat turneul WTA 125 de la Puerto Vallarta. Pe suprafața dură din Mexic, Cristian a...

Jaqueline Cristian, campioană la Puerto Vallarta