Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Norme de apărare împotriva incendiilor

"Efectuarea lucrărilor de sudare sau a altor asemenea operaţiuni care prezintă pericol de incendiu, în construcţii publice, este interzisă pe timpul programului cu publicul."

Norme de apărare împotriva incendiilor

Articol de Sergiu Şteţ, Shanghai, 04 Septembrie 2009, 14:58

Normele generale de apărare împotriva incendiilor prevăd, în Anexa 6, ca sediile administraţiei publice centrale şi locale să aibă cel puţin un stingător la 300 de metri pătraţi. În cazul studiourilor de radio şi televiziune sunt necesare cel puţin un stingător la 150 de metri pătraţi.


Conform articolului 75 al normelor generale, la proiectarea şi la executarea căilor de evacuare în caz de incendiu se interzice prevederea uşilor care se pot bloca în poziţie închisă.

De asemenea, este interzisă efectuarea lucrărilor de sudare în construcţii civiel (publice) în timpul programului de lucru cu publicul.

Lucrările se pot executa în spaţiile respective numai după ce s-au luat măsuri pentru: evacuarea persoanelor, îndepărtarea sau protejarea materialelor combustibile, dotarea locurilor de muncă cu mijloace de limitare şi stingere a incendiilor.

În plus, executantul lucrării trebuie să asigure supravegherea permanentă a flăcării, a răspândirii şi a traiectoriilor scânteilor sau particulelor de materiale incandescente şi a intensităţii fluxului de căldură.

În locuinţe sau în apartamentele blocurilor de locuit, carburanţii sau alte lichide inflamabile pentru uz casnic se păstrează numai în ambalaje metalice special destinate, închise ermetic, în locuri protejate şi fără a se depăşi 25 litri.

Proprietarii sau utilizatorii construcţiilor trebuie să execute periodic controlul stării de funcţionare a mijloacelor tehnice de apărare împotriva incendiilor.


Exerciţiile privind modul de intervenţie în caz de incendiu vizează modul în care se execută alarmarea, evacuarea şi stingerea incendiului. Exerciţiile se efectuează planificat, astfel încât la acestea să participe eşalonat toţi salariaţii cu atribuţii de intervenţie de la locurile de muncă, dar şi inopinat, de către administrator/conducător sau autorităţile de control.

În spaţiile destinate persoanelor cu dizabilităţi uşile încăperilor trebuie marcate cu:
1.roşu - persoane care nu se pot evacua singure;
2.galben - persoane care necesită sprijin la evacuare;
3.verde - persoane care se evacuează singure;


Încălcarea normelor generale atrage răspunderea disciplinară, contravenţională, materială, civilă sau penală, după caz.

Fumatul în locuri publice

Reglementarea fumatului din punct de vedere al prevenirii incendiilor este obligatorie în cadrul fiecărui operator economic sau al fiecărei instituţii publice.

În dispoziţia pentru reglementarea fumatului se menţionează locurile amenajate pentru fumat şi persoanele desemnate să răspundă de supravegherea respectării reglementării;

Locurile stabilite pentru fumat se prevăd cu:
a)scrumiere sau vase cu apă, nisip sau pământ;
b)instrucţiuni afişate, cuprinzând măsuri de prevenire a incendiilor şi reguli de comportare în caz de incendiu;
c)mijloace tehnice de apărare împotriva incendiilor.

Scrumierele din interiorul clădirilor se amplasează astfel încât să nu fie posibilă aprinderea materialelor combustibile din apropiere, cum ar fi draperii, perdele, jaluzele.

Depunerea în scrumiere a altor deşeuri de materiale combustibile, cum sunt hârtia, cartonul, textilele, este interzisă. Golirea scrumierelor în coşurile de hârtie sau în alte locuri în care există materiale combustibile este interzisă. Aruncarea la întâmplare a resturilor de ţigări sau chibrituri aprinse este interzisă.

România 09 Aprilie 2025, 08:18

O treime dintre elevii de clasa a XII-a nu ar promova proba de limbă română a Bacalaureatului

Probele scrise ale examenului de bacalaureat vor începe pe data de 10 iunie.

O treime dintre elevii de clasa a XII-a nu ar promova proba de limbă română a Bacalaureatului
România 09 Aprilie 2025, 07:41

CSM anunță că nu a fost consultat în privința modificării legii pensiilor speciale

CSM avertizează că orice schimbare privind drepturile judecătorilor şi procurorilor trebuie făcută cu respectarea...

CSM anunță că nu a fost consultat în privința modificării legii pensiilor speciale
România 08 Aprilie 2025, 22:28

Ilie Bolojan: România susține continuarea negocierilor dintre UE și Statele Unite

Președintele interimar spune că este greu de estimat care vor fi consecințele introducerii de taxe noi într-o economie...

Ilie Bolojan: România susține continuarea negocierilor dintre UE și Statele Unite
România 08 Aprilie 2025, 21:47

Proiect: Militarii nu vor mai putea fi și mercenari

Deputatul USR, Dan Rodeanu, afirmă că prevederile din document vor elimina vulnerabilitățile din sistem.

Proiect: Militarii nu vor mai putea fi și mercenari
România 08 Aprilie 2025, 20:44

Regim special pentru substanțele stupefiante utilizate în scop medical

Proiectul de lege prevede și majorarea sancțiunilor pentru nerespectarea legislației.

Regim special pentru substanțele stupefiante utilizate în scop medical
România 08 Aprilie 2025, 19:56

FOTO: Exerciţiul multinaţional SEA SHIELD 25

Participă peste 2.300 de militari din România şi din 11 state aliate.

FOTO: Exerciţiul multinaţional SEA SHIELD 25
România 08 Aprilie 2025, 19:52

MApN: Toate acordurile bilaterale româno-americane sunt în vigoare

Autorităţile nu au primit nicio informare oficială în ce priveşte o posibilă retragere a celor 10.000 de militari americani...

MApN: Toate acordurile bilaterale româno-americane sunt în vigoare
România 08 Aprilie 2025, 19:49

Noi infracţiuni de mediu

Proiectul legislativ privind regimul deşeurilor a fost adoptat de Camera Deputaţilor.

Noi infracţiuni de mediu