DIICOT şi politişti de frontieră, descinderi într-un dosar de trafic de migranţi
Mai mulţi cetăţeni români şi srilankezi au iniţiat un grup infracţional organizat de tip piramidal, pentru a obţine beneficii materiale substanţiale din traficul de migranţi.

Articol de Diana Surdu, 18 Martie 2025, 11:06
Procurorii DIICOT din Bucureşti şi politişti de frontieră au descins, marți dimineaţă, la nouă adrese din judeţele Vâlcea, Sibiu şi Gorj într-un dosar de trafic de migranţi.
Din cercetări a reieşit că anul trecut mai mulţi cetăţeni români şi srilankezi au iniţiat un grup infracţional organizat de tip piramidal, pentru a obţine beneficii materiale substanţiale din traficul de migranţi.
Gruparea a acţionat atât înainte de aderarea României la Spaţiul Schengen, cât şi ulterior, pe mai multe paliere: racolarea şi transportarea migranţilor de origine asiatică, în special din Sri Lanka, aflaţi în România cu viză de muncă şi pregătirea pentru trecerea în mod fraudulos a frontierei spre vestul Europei.
Pentru fiecare migrant, membrii gruparii au primit între 2.000 şi 5.000 de euro.
Audierile vor avea loc la sediul DIICOT, Structura Centrală.