România poate spera din nou la Euro 2012

Naţionala de fotbal a României a învins reprezentativa Bosniei-Herţegovina cu 3-0 şi revine în lupta pentru un loc la barajul de calificare pentru Campionatul European de fotbal.

Gabriel Torje (stânga) şi Adrian Mutu (dreapta), în timpul meciului România (echipament galben) - Bosnia-Hertegovina (echipament albastru), din preliminariile Campionatului European din 2012, Grupa D. Foto: Agerpres.

Articol de Ionuţ Dragu, 04 Iunie 2011, 08:59

Naţionala de fotbal a României a învins echipa Bosniei-Herţegovina cu scorul de 3-0, vineri seara, pe stadionul ''Giuleşti-Valentin Stănescu'' din Capitală, într-un meci din preliminariile Campionatului European din 2012, Grupa D.

România a deschis scorul în minutul 37, prin Adrian Mutu, după care Ciprian Marica a înscris de două ori, în min. 41 şi 55.

Victoria tricolorilor a fost una meritată, vineri reuşind cel mai bun joc din actuala campanie de calificare la Euro 2012.

Mai mult, victoria ar fi putut să fie şi mai clară pe tabelă dar Săpunaru a ratat un penalty în ultimele minute de joc.

Tricolorii au început timid jocul din Giuleşti, incomodaţi de apărarea avansată a bosniacilor.

România a ratat prima ocazie, în minutul 6, când Sânmărtean a trimis balonul peste poartă dintr-o lovitură liberă de pe partea dreaptă.

--fb1

Mureşan l-a testat de la circa 35 de metri pe portarul Hasagic, cu o lovitură liberă, dar bosniacul a fost la post.

Presiunea echipei noastre a crescut, iar Mutu a tras de la marginea careului în minutul 13, şutul său fiind deviat în corner.

Un minut mai târziu Adrian Mutu nu a reuşit să împingă balonul în plasă la centrarea lui Raţ, după care oaspeţii au reuşit să înscrie, în minutul 19, prin Misimovic, dar golul a fost anulat din cauza unei poziţii de ofsaid.

--fb2

România a avut din nou şansa golului, în minutul 24, dar Ciprian Marica a luftat din careu la centrarea lui Săpunaru.

Sânmărtean a irosit apoi o şansă uriaşă în minutul 30, când a pătruns în careu, după o combinaţie cu Mutu, însă a tras în bara transversală.

Adrian Mutu a deschis seria de goluri pentru naţională

Echipa noastră a reuşit în cele din urmă să marcheze, în minutul 37, prin Adrian Mutu, care a reluat simplu centrarea lui Raţ.

Tricolorii au majorat diferenţa patru minute mai târziu, la capătul unei faze la indigo, Raţ a centrat, iar Marica a înscris.

Ibricic a avut şi el o ocazie, dar lovitura sa de cap a trimis mingea peste poartă, în minutul 42, pentru ca Marica să rateze pe contraatac în minutul 44.

La reluare, bosniacii au fost mult mai ofensivi, dar Torje a ratat de două ori într-un singur minut, 53.

Marica a recuperat apoi o minge şi a scăpat singur cu Hasagic şi a închis tabela de marcaj la scorul de 3-0, în minutul 55.

Ultima fază notabilă a meciului s-a petrecut în minutul patru al prelungirilor celei de-a doua reprize când Săpunaru a ratat un penalty acordat la faultul lui Torje.

În urma acestei revanşe, după 1-2 la Zenica, România rămâne în cursa de calificare la EURO 2012.

"Un meci perfect''

Selecţionerul echipei naţionale de fotbal a României, Răzvan Lucescu, susţine că tricolorii au făcut ''un meci perfect'' cu Bosnia.

"A fost un meci perfect, într-o atmosferă extraordinară" a declaraat la final Răzvan Lucescu care a adăugat că "toţi jucătorii au evoluat perfect, chiar şi cei care au intrat pe parcurs, au interpretat foarte bine fazele şi au scos un penalty pe final''.

De asemenea, Răzvan Lucescu a subliniat că s-a văzut faptul că naţionala a avut 11 zile de pregătire pentru ca jucătorii să reuşească să se detaşeze de toate discuţiile existente.

"Scandalul cu licenţele "ne-a salvat" de o atmosferă încărcată. Am lucrat cu toţi jucătorii apţi şi asta a contat enorm'', a subliniat selecţionerul român.

Răzvan Lucescu a subliniat că "fotbalul românesc e în scădere, au fost toate aceste scandaluri, sunt jucători cu probleme, sunt cazuri de indisciplină, cu neplata jucătorilor, asta e imaginea completă. Jucătorii români au talent şi pot creşte dacă există condiţii sănătoase".

Antrenorul echipei naţionale a precizat că tricolorii au fost motivaţi şi în jocul de la Zenica (1-2 cu Bosnia), dar au fost "temători, lipsiţi de încredere. În Giuleşti am avut publicul de partea noastră, spectatorii ne-au ajutat foarte mult. Bosnia are jucători care evoluează în campionate puternice, dar nu are ştiinţa performanţei şi de aici sincopele care apar".

Răzvan Lucescu nu demisionează de la naţională

Selecţionerul Răzvan Lucescu nu a dorit să comenteze posibilitatea de e demisiona de la echipa naţională, dar a afirmat după victoria cu Bosnia (3-0) că în ultima vreme s-au creat ''subiecte false, care nu au făcut decât să submineze unitatea echipei naţionale''.

Răzvan Lucescu a recunoscut că echipa naţională este "în căutări, în schimbare, cu jucători noi care apar de la un joc la altul, iar pentru aceştia va fi important turneul din America de Sud, unde se joacă un fotbal agresiv, cu combinaţii rapide, ceea ce vezi rar în campionatul nostru".

Selecţionerul Răzvan Lucescu a lăsat să se înţeleagă că este posibil ca în lotul pentru meciurile cu Brazilia (7 iunie, Sao Paulo) şi Paraguay (Asuncion, 11 iunie) să existe modificări faţă de lotul anunţat înaintea partidei cu Bosnia.

''Nu mi-am recunoscut echipa''

Selecţionerul naţionalei de fotbal a Bosniei, Safet Susic, a declarat după eşecul la scor de forfait cu România, că nu şi-a recunoscut echipa în acest meci.

"Am jucat atât de bine la Zenica, dar parcă la Bucureşti a fost altă echipă. Acum patru naţionale se bat pentru locul doi în grupă, locul 1 fiind clar al Franţei. Totul se va juca până în ultimul meci. Mai sunt destule partide şi totul e posibil", a afirmat Safet Susic.

Selecţionerul Bosniei a mai precizat că "România a jucat foarte bine, dar echipa mea a fost foarte slabă, nu pot să îmi explic".

Safet Susic a ţinut să felicite echipa României pentru victoria "meritată".

"Românii au fost mai buni, au avut mai multe ocazii şi au reuşit o victorie logică. România este o echipă foarte bună, le-am spus jucătorilor mei că e principala contracandidată pentru locul doi", a spus selecţionerul Bosniei, Safet Susic.

Liechtenstein a adus surpriza preliminarilor de vineri

Surpriza meciurilor jucate vineri în preliminariile Campionatului European de fotbal din 2012, s-a produs la Vaduz, unde selecţionata Liechtensteinului a învins Lituania cu scorul de 3-0.

Belarus şi Franţa au terminat nedecis, 1-1, în Grupa D (a României), astfel că ex-sovieticii le iau francezilor patru puncte din şase în această campanie.

Germania a câştigat în ultimul minut la Viena, 2-1 cu Austria, iar Croaţia a întors rezultatul pe final în faţa Georgiei (2-1), după ce gruzinii au deschis scorul. Republica Moldova, antrenată de Gabi Balint, a fost învinsă cu 4-1 la Chişinău de Suedia.

Audio: Primul gol al României. Comentator Adrian Soare în direct la România Actualităţi.

Audio: Al doilea gol al României. Comentator Adrian Soare în direct la România Actualităţi.

Audio: Al treilea gol al României. Comentator Adrian Soare în direct la România Actualităţi.

Franţa - România, meciul 600 pentru naţională
Sport 05 Septembrie 2009, 12:47

Selecţionerul Răzvan Lucescu a declarat că meciul de fotbal cu Franţa trebuie abordat cu încredere.

Bronz pentru Camelia Ciripan, la Jocurile Paralimpice. România are două medalii la Paris
Sport 07 Septembrie 2024, 14:40

România a câștigat și a doua medalie la Jocurile Paralimpice de la Paris. După aurul lui Alexandru Bologa, a venit rândul...

Liga Națiunilor 2024. Start perfect al tricolorilor, 3-0 la Priștina
Sport 07 Septembrie 2024, 03:06

Naționala de fotbal a României s-a impus cu 3-0 în deplasare, reușind un succes categoric în fața echipei din Kosovo

Prima medalie pentru România la Jocurile Paralimpice de la Paris: ALEXANDRU BOLOGA ESTE CAMPION PARALIMPIC LA JUDO
Sport 06 Septembrie 2024, 18:54

La Jocurile Paralimpice de la Paris, Alexandru Bologa a câştigat, vineri, medalia de aur la para-judo, categoria J1 -73 kg.

Eduard Novak se retrage din sportul paralimpic, în semn de protest
Sport 06 Septembrie 2024, 09:08

Decizie radicală luată de fostul ministru al Sportului, Eduard Novak, din cauza regulamentului din paraciclism.

Liga Națiunilor 2024. Tricolorii lui Mircea
Sport 05 Septembrie 2024, 23:38

Noua campanie europeană a tricolorilor începe vineri la Priștina. De la ora 21:45, România întâlnește Kosovo, meci transmis...

Programul semifinalelor de la US Open
Sport 05 Septembrie 2024, 17:19

Semifinalele turneului US Open se vor desfășura vineri dimineață, la feminin, și în noaptea de vineri spre sâmbătă, la masculin.

SuperLiga: Antrenorul Bernd Storck pleacă de la Sepsi OSK
Sport 05 Septembrie 2024, 12:57

Storck este al treilea antrenor demis în SuperLigă în mai puțin de 24 de ore.