Înot: Vlad Mihalache, campion național la 200 m fluture, Theo Proca şi Rebecca Diaconescu au luat aurul la 400 m liber
Vlad Mihalache (18 ani), Andrei Theodor Proca (18 ani) şi Rebecca Diaconescu (18 ani) au cucerit noi titluri la Campionatele Naționale de la Otopeni.

Articol de Catrinel Oprişiu, 11 Aprilie 2025, 21:54
Vlad Mihalache, campion european de juniori anul trecut la 200 m fluture, s-a impus la Campionatele Naționale în aceeaşi proba cu 2:01.19. Joi, el a câştigase titlul naţional la 50 metri fluture.
Tot în sesiunea de vineri seara, Andrei Theodor Proca a cucerit a doua sa medalie de aur la Otopeni. După titlul cucerit la 800 m liber, înotătorul clubului CSM Piteşti, a câştigat proba de la 400 m liber, cu 3:53.88.
Rebecca Diaconescu, de la CSA Steaua, şi-a mai trecut şi ea în palmares un titlul național la 400 metri liber. Ea a înotat cele 8 lungimi de bazin în 4:14.06
De asemenea, Daria Asaftei, de la Clubul Sportiv Dinamo, a reușit să îmbunătățească recordul național la 50 m bras. Ea a câţtigat proba după ce a oprit cronometrul la 31.67.
Titlul în proba de 200 m fluture a revenit reprezentantei clubului CSM Constanţa, Eva Maria Paraschiv cu 2:17.00 iar la 50 m bras masculin a câştigat Daniel Alexandru Nicusan, de la Clubul Sportiv Municipal Targu Mures, cu 27.92.
Sâmbătă va reveni în bazin David Popovici. Campionul olimpic de la Paris va concura de dimineaţă în serii la 100 m liber. Finala este programată în sesiunea de după-amiază.