Franța și Uruguay, primele echipe calificate în sferturile Cupei Mondiale

Un festival ofensiv girat de nesiguranța apărărilor, Franța-Argentina 4-3, și o mostră de fotbal jucat strict pentru rezultat, Uruguay-Portugalia 2-1.

Edinson Cavani. Foto: facebook.com/fifaworldcup

Articol de Alex Țențu, 30 Iunie 2018, 22:48

Un festival ofensiv girat de nesiguranța apărărilor, Franța-Argentina 4-3, și o mostră de fotbal jucat strict pentru rezultat, Uruguay-Portugalia 2-1. Așa poate fi rezumată prima zi destinată optimilor de finală la Cupa Mondială.

La Kazan, francezii au deschis scorul rapid, după ce Antoine Griezmann a transformat un penalty obținut de Mbappe. La singurul șut trimis în prima repriză, Argentina restabilea egalitatea prin Angel Di Maria. Execuția sa de la 28 de metri reprezintă golul marcat de la cea mai mare distanță la ediția din acest an.

La scurt timp după reluarea jocului, Argentina trecea în avantaj, datorită lui Gabriel Mercado, care a deviat, norocos, mingea în poarta lui Lloris. A urmat o perioadă de 11 minute în care Franța a punctat de trei ori. Benjamin Pavard, cu un șut de la marginea careului, și Kylian Mbappe, cu o dublă, au penalizat defensiva adversă. În prelungiri, Kun Aguero a redus din handicap, argentinienii au avut un ultim atac, dar finalista din 2014 este eliminată.

La Sochi, Uruguay a deschis scorul încă din minutul 7, după ce Edinson Cavani a înscris cu umărul. Fără gol primit anul acesta, sud-americanii s-au retras în apărare, dar, după pauză, Pepe a marcat în urma unui corner. Calificarea uruguayenilor a venit tot pe ruta atacanților; Luis Suarez l-a servit din nou pe Cavani, care, de la 16 metri, l-a învins pe Rui Patricio.

În faza sferturilor de finală, Franța și Uruguay se vor întâlni vineri, cu începere de la ora 17:00.

Programul optimilor de finală rămase de disputat

Duminică: Spania-Rusia (17:00) și Croația-Danemarca (21:00)

Luni: Brazilia-Mexic (17:00) și Belgia-Japonia (21:00)

Marți: Suedia-Elveția (17:00) și Columbia-Anglia (21:00).

Liga Națiunilor 2024. Start perfect al tricolorilor, 3-0 la Priștina
Sport 07 Septembrie 2024, 03:06

Naționala de fotbal a României s-a impus cu 3-0 în deplasare, reușind un succes categoric în fața echipei din Kosovo

Prima medalie pentru România la Jocurile Paralimpice de la Paris: ALEXANDRU BOLOGA ESTE CAMPION PARALIMPIC LA JUDO
Sport 06 Septembrie 2024, 18:54

La Jocurile Paralimpice de la Paris, Alexandru Bologa a câştigat, vineri, medalia de aur la para-judo, categoria J1 -73 kg.

Eduard Novak se retrage din sportul paralimpic, în semn de protest
Sport 06 Septembrie 2024, 09:08

Decizie radicală luată de fostul ministru al Sportului, Eduard Novak, din cauza regulamentului din paraciclism.

Liga Națiunilor 2024. Tricolorii lui Mircea
Sport 05 Septembrie 2024, 23:38

Noua campanie europeană a tricolorilor începe vineri la Priștina. De la ora 21:45, România întâlnește Kosovo, meci transmis...

Programul semifinalelor de la US Open
Sport 05 Septembrie 2024, 17:19

Semifinalele turneului US Open se vor desfășura vineri dimineață, la feminin, și în noaptea de vineri spre sâmbătă, la masculin.

SuperLiga: Antrenorul Bernd Storck pleacă de la Sepsi OSK
Sport 05 Septembrie 2024, 12:57

Storck este al treilea antrenor demis în SuperLigă în mai puțin de 24 de ore.

Liga Națiunilor 2024. Tricolorii au ajuns în Kosovo
Sport 05 Septembrie 2024, 00:16

Naționala de fotbal a României începe o nouă campanie în Liga națiunilor. Primul loc în grupă oferă o șansă în plus la...

Victorie pentru jucătoarele de fotbal de la Farul în Liga Campionilor
Sport 04 Septembrie 2024, 20:38

Campioana României semnează prima victorie la debutul în Liga Campionilor, 4-0 cu KSS Mitrovica, din Kosovo