Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Costa Rica câştigă grupa, Uruguay se califică, Italia eliminată

Echipa Uruguayului a învins Italia cu scorul de 1-0 (0-0) şi s-a calificat în optimile de finală ale competiţiei în dauna Italiei. Costa Rica câştigă grupa D, Anglia eliminată.

Foto: facebook.com/fifaworldcup

Articol de Sorin Solomon, 24 Iunie 2014, 20:54

Unicul gol al partidei a fost marcat de Diego Godin (81), Uruguayul terminând pe locul secund în grupă, astfel că în optimi vor întâlni câştigătoarea Grupei C, probabil Columbia, scrie Agerpres.

Uruguay a aliniat aceeaşi formaţie ca în partida cu Anglia, dar la italieni au rămas pe banca de rezerve De Rossi (accidentat), Candreva sau Thiago Motta.

Ambele echipe şi-au asumat puţine riscuri, chiar dacă sud-americanii aveau nevoie de victorie pentru a merge mai departe. Italia a avut iniţiativa şi a încercat să creeze pericol la poarta lui Muslera, dar atacurile ''azzurrilor'' s-au oprit invariabil la 20-30 de metri de poarta uruguayană.

Cea mai bună situaţie a echipei lui Prandelli a fost o lovitură liberă bătută de Pirlo de la mare distanţă, dar Musler a fost atent şi a scos de sub transversală (12).

Campioana Americii de Sud a încercat să speculeze în atac orice şansă ivită prin Cavani şi Suarez, dar aceştia au beneficiat de puţine mingi. Singurele emoţii la poarta lui Buffon s-au consumat în minutul 33, când portarul lui Juventus a blocat şuturile lui Suarez şi Lodeiro.

La reluare, cei care au fost mai insistenţi au fost uruguayenii, dar meciul a fost în continuare foarte fragmentat.

Cristian Rodriguez a tras dezamăgitor după o combinaţie frumoasă cu Suarez (58). Peste doar un minut (59), situaţia din teren s-a schimbat, când Marchisio a fost eliminat pentru o intrare brutală la Arevalo Rios.

Uruguayul a atacat în valuri, iar Buffon a fost obligat la o intervenţie de senzaţie în faţa lui Suarez (66).

Meciul a fost tot mai tensionat, urât pe alocuri, Suarez şi Chiellini fiind protagoniştii unui episod neplăcut, cu sud-americanul muşcându-l pe italian de umăr, în timp fundaşul italian a replicat cu o lovitură (79).

Echipa ''Celeste'' a deschis scorul în minutul 81, prin Diego Godin, în urma unui corner: 0-1. Acest gol, reuşit de eroul lui Atletico Madrid, cel care i-a adus titlul în Spania, a fost decisiv pentru soarta partidei şi a calificării.

Finalul a fost dramatic, cu italienii căutând egalarea în zece oameni, dar nu au reuşit-o şi au fost eliminaţi din faza grupelor pentru al doilea Mondial consecutiv.

Costa Rica câştigă grupa D

Echipele Costa Rică şi Angliei au terminat la egalitate, 0-0, marţi pe stadionul ''Mineirao'' din Belo Horizonte, în Grupa D a Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia.

Costa Rica a câştigat Grupa D şi va juca în optimile de finală cu echipa clasată pe locul secund în Grupa C, în timp ce Anglia părăseşte competiţia cu un singur punct în cont.

Costa Rica a început fără Umana şi Bolanos, menajaţi, în timp ce Hodgson i-a lăsat pe banca de rezerve pe Johnson, Baines, Jagielka, Gerrard, Rooney, Welbeck, Sterling sau Henderson, titulari în meciurile anterioare.

Latino-americanii au avut prima şansă de gol a partidei, în chiar minutul 2, când şutul lui Joel Campbell a fost deviat periculos pentru propria poartă de Cahill, comentează Agerpres.

Anglia, remaniată serios de Hodgson, a controlat jocul în cea mai mare parte a sa, iar Sturridge a avut cele mai mari ocazii: în min. 12 a tras de la marginea careului, dar mingea a şters bara, apoi a fost blocat de Duarte în 6 metri (27), pentru ca în min. 35 să trimită peste poartă cu capul din 5 metri.

Costa Rica, care a mai irosit o mare şansă de gol, în min. 23, prin Borges - şut-centrare din din lovitură liberă, iar mingea a lovit transversala -, a avut o posesie mai bună în finalul primei reprize.

Acelaşi Sturridge a fost blocat in extremis de portarul Navas în debutul reprizei secunde (49). Atacantul lui Liverpool a mai irosit o mare ocazie, cu nonşalanţă, în minutul 65. Rooney a căutat şi el golul, dar Navas a respins peste bară (80).

Meciul s-a încheiat cu rezultat ''alb'', englezii completând astfel evoluţia sub aşteptări la acest Mondial, în care au terminat pe ultimul loc în grupă.

Sport 10 Aprilie 2025, 17:13

Handbal masculin: Începe Final Four-ul Cupei României

Sala Dinamo din București găzduiește vineri și sâmbătă Final Four-ul Cupei României la handbal masculin.

Handbal masculin: Începe Final Four-ul Cupei României
Sport 10 Aprilie 2025, 10:26

Tenis: Horia Tecău, optimist înaintea meciurilor de la Tokyo, din BJK Cup

România va juca împotriva Canadei și Japoniei, în 11 și 12 aprilie, la Tokyo, în preliminariile turneului final din Cupa...

Tenis: Horia Tecău, optimist înaintea meciurilor de la Tokyo, din BJK Cup
Sport 10 Aprilie 2025, 07:44

CSO Voluntari, primul trofeul pentru baschetul românesc, din ultimii 20 de ani

CSO Voluntari a câștigat, în premieră, Liga Nord-Europeană de Baschet masculin.

CSO Voluntari, primul trofeul pentru baschetul românesc, din ultimii 20 de ani
Sport 09 Aprilie 2025, 23:30

CE Lupte: Vuc și Zelenykh, finaliste la Bratislava

La Campionatele Europene de Lupte de la Bratislava, sportiva naturalizată Kateryna Zelenykh s-a calificat în finala...

CE Lupte: Vuc și Zelenykh, finaliste la Bratislava
Sport 09 Aprilie 2025, 21:04

Handbal: România aproape calificată la CM feminin

Naționala feminină de handbal a României a câștigat cu 30-21, în deplasare, meciul tur cu Italia din barajul pentru CM, iar...

Handbal: România aproape calificată la CM feminin
Sport 09 Aprilie 2025, 19:57

Fabio Cannavaro, demis de la Dinamo Zagreb!

Dinamo Zagreb a anunţat, miercuri, demiterea antrenorului Fabio Cannavaro, la doar trei luni de la semnarea contractului.

Fabio Cannavaro, demis de la Dinamo Zagreb!
Sport 09 Aprilie 2025, 19:40

David Popovici, după prima zi a Naționalelor: "Sunt primul român care obține asta. Sunt mândru de mine!"

David Popovici a revenit oficial în competiții, la opt luni de la încheierea Jocurilor Olimpice. Prima competiție...

David Popovici, după prima zi a Naționalelor: "Sunt primul român care obține asta. Sunt mândru de mine!"
Sport 09 Aprilie 2025, 17:54

David Popovici, campion național la 50 m liber

David Popovici a câștigat miercuri, fără probleme, finala probei de 50 m liber la Campionatele Naționale de înot pentru...

David Popovici, campion național la 50 m liber