Vineri, ultima zi de înscriere pentru cei dornici să urmeze studiile liceale în cadrul învăţământului militar
Viitorii absolvenţi de gimnaziu, interesaţi să urmeze cursurile unuia din liceele militare din ţară, mai au la dispoziţie doar această săptămână pentru înscrieri.

Articol de Radio România Actualităţi, 17 Martie 2025, 13:34
Viitorii absolvenţi de gimnaziu, interesaţi să urmeze cursurile unuia din liceele militare din ţară, mai au la dispoziţie doar această săptămână pentru înscrieri.
În Vâlcea, până acum, aproximativ 60 de elevi şi-au exprimat dorinţa de a candida pe locurile scoase la concurs în acest an, relatează corespondenta RRA, Ana Maria Cîrstea: ”Vineri este ultima zi în care cei dornici să urmeze studiile liceale în cadrul învăţământului militar îşi mai pot depune dosarul de înscriere. Aceştia pot opta pentru unul din cele cinci colegii naţionale militare din ţară.
Detaliază Ion Florian Drăgan, ofiţer de relaţii publice al Centrului Militar Judeţean Vâlcea: ”Selecţia este până pe data de 11 aprilie 2025, examinarea medicală este până pe data de 17 aprilie 2025, iar susţinerea probelor de verificare a cunoştinţelor este în data de 23 mai 2025. Se pot înscrie absolvenţi ai învăţământului gimnazial care fac dovada absolvirii acestuia până la data clarificării finale, se pot înscrie direct pe www.recrutare mapn sau să vină la Centrul Militar Judeţean Vâlcea.”
Pe de altă parte, până pe data de 9 mai se desfăşoară înscrierile pentru învăţământul superior militar.”/editor Florin Lepadatu/