Eurostat: Majorare a numărului de imigranți care se întorc în țările de origine
România este printre statele cele mai puțin vizate de emigranți și de aceea este pe locul 19 atât la capitolul ordinelor de expulzare, cât și în privința acțiunilor de întoarcere aplicate.

Articol de Bogdan Isopescu, 01 Aprilie 2025, 13:39
Datele Eurostat arată că numărul migranților întorși din Uniunea Europeană în țările de origine a crescut cu 24% față de anul anterior. Conform acelorași statistici, România a returnat în ultimul trimestru al anului trecut aproape 500 de persoane și a emis ordine de întoarcere pentru alte 1.000. Bogdan Isopescu are detalii de la Bruxelles.
Reporter: În ultimele trei luni ale lui 2024, statele Uniunii Europene au expulzat 28.630 de persoane fără drept de azil, ceea ce înseamnă o creștere cu 3,3% față de trimestru anterior și cu 24% față de perioada similară din 2023.
La capitolul ordine de expulzare, Uniunea a emis aproape 125.000 de decizii, ceea ce înseamnă o creștere cu 11,5 % față de trimestrul anterior și cu 16,3% față de perioada similară a anului 2023.
Cele mai multe persoane întoarse în țări terțe proveneau din Georgia, Turcia și Albania, iar cei vizați de ordinele de părăsire a Uniunii proveneau în cea mai mare măsură din Algeria, din Siria și din Maroc.
Cele mai multe ordine de expulzare le-a emis Franța, 31.800, urmată de Spania, cu 18.645, și de Germania, cu 15.135 de mandate.
La capitolul expulzări puse în practică, Germania conduce cu 6.170 de acțiuni, urmată de Franța, cu 3.705, și Suedia, cu 2.600 de expulzări efectuate.
România este printre statele cele mai puțin vizate de migranți și de aceea este pe locul 19 atât la capitolul ordinelor de expulzare, cât și în privința acțiunilor de întoarcere aplicate.
Conform statisticilor, în ultimele trei luni ale lui 2024, țara noastră a emis 950 de ordine de întoarcere și a expulzat 485 de persoane.