DIICOT, percheziții într-un dosar de fraudă informatică cu ramificații internaționale
Procurorii DIICOT au descins în locuinţele unor persoane implicate într-o operațiune internațională de fraudă pe internet.

Articol de Diana Surdu, 09 Aprilie 2025, 15:58
Procurorii DIICOT București au făcut zeci de percheziții, miercuri, la domiciliile unor persoane implicate într-o operațiune internațională de fraudă pe internet.
Din grupare făceau parte 50 de cetățeni români și străini care prin intermediul unui call-center contactau persoane din Canada, Franța, Belgia, Danemarca și Olanda, interesate de investiții.
Acestea erau determinate de infractorii virtuali să cumpere acțiuni fictive, iar banii astfel obținuți erau transferați prin circuite financiare pentru a le ascunde originea ilicită.
Liderul grupării și o parte din membrii acesteia au acționat între 2021 și 2023 și într-un alt grup infracțional, destructurat ulterior de autoritățile germane.