Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Româncele, cele mai multe victime ale prostituţiei din Spania

Datele procurorilor spanioli arată că 23 la sută din cazurile de prostituţie care ajung în faţă instanţei sunt femei românce.

18 Octombrie 2012, 19:01

Zeci de milioane de euro pentru servicii legate de prostituţie se consumă în Spania anual, conform statisticilor, şi tot atâţia bani intră în buzunarele organizaţiilor de infractori care exploatează sexual sute de femei.

O treime din victime sunt românce.

Loviturile date acestor mafii sunt adevărate succese ale operaţiunilor de poliţie, însă legislaţia greoaie şi corupţia, la care se adaugă şi lipsa de sensibilitate a societăţii în faţa fenomenului, fac din condamnarea infractorilor şi stoparea fenomenului adevărate misiuni imposibile.

Situaţia economică din România şi lipsa de informare, poate şi de cultură, le aduc pe multe femei, minore şi adulte, în situaţia de a crede promisiunile false ale captatorilor: o viaţă mai bună, un contract de muncă stabil, un salariu decent.

De multe ori, victima este iubită sau rudă a celui care o aduce în Spania pentru exploatare sexuală.

Nu puţine au fost cazurile în care mama şi fraţii au fost exploatatorii unor minore de 16 sau 17 ani.

Evident, acestea nu depun plângere aproape niciodată, probele sunt greu de demonstrat, iar rezultatul investigaţiei este practic nul.

Totuşi, după mulţi ani de cercetări, Ioan Clămparu, faimos în întreagă Europă pentru poziţia de lider al mafiei de proxeneţi, a fost condamnat în Spania, în luna martie, la 30 de ani de închisoare pentru proxenetism şi pentru că a obligat o minoră sa comită un avort.

Deşi există date că a prostituat sute de femei, doar patru victime şi-au menţinut plângerea, iar procurorii au reuşit să obţină din partea instanţei pedeapsă maximă în condiţiile actuale.

Poliţiştii şi procurorii spanioli subliniază în multe ocazii violenţa fizică folosită de liderii acestor reţele, precum şi gravitatea ameninţărilor.

Altfel spus, tortura psihică, ce face că recuperarea victimelor să dureze foarte mulţi ani.

Numai în 2010, conform datelor furnizate de poliţie, peste 15 mii de persoane în situaţie de risc au fost descoperite în cluburi sau pe stradă.

Peste 1600 au fost identificate ca victime ale prostituţiei, iar cei mai mulţi infractori arestaţi sunt spanioli şi români.

Cele mai numeroase victime sunt românce şi brazilience

Procurorul Joaquin Sanchez Covisa i-a acordat un interviu Annamariei Damian. Foto: Annamaria Damian.

Procurorul Joaquin Sanchez Covisa, de la Fiscalia de Extranjeria, a explicat pentru Radio România că româncele sunt cele mai multe victime din Spania.

"Datele noastre arată că 23 la sută din cazurile care ajung în faţă instanţei sunt femei românce, cu nume şi prenume, un procent mult mai mare decât brazilience sau femei din Paraguay sau Nigeria.

"Reţelele se mişcă în funcţie de situaţia economică a ţării de destinaţie. Adică nu veţi vedea probabil trafic de femei românce în Somalia.

"E vorba de o afacere, de un negoţ, în care fiinţă umană, în principal femeia, este folosită că marfă. Un obiect sexual, tratat cu dispreţ absolut. Personalitatea, condiţia umană îi sunt pur şi simplu negate", a declarat procurorul Joaquin Sanchez Covisa.

Marta Gonzalez, de la asociaţia de protecţie a victimelor Proyecto Esperanza a recunoscut că până de curând Spania era locul perfect pentru reţelele de exploatare a persoanelor.

"Trebuie să recunoaştem că am avut o legislaţie slabă în privinţă această şi nu acoperea toate aspectele.

"Sperăm că de acum încolo să fim capabili să luptăm pentru că această infracţiune să fie pedepsită cum trebuie. În multe situaţii, în ultimii zece ani, Spania a avut mesajul acesta: e o afacere cu un câştig foarte mare şi nu există practic riscuri că cine controlează acest bussiness să fie arestat şi condamnat", a afirmat Marta Gonzalez.

Legislaţia s-ar putea modifica

De curând, Reţeaua de luptă împotrivă traficului de persoane a cerut autorităţilor să transpună în legislaţia naţională Directiva europeană în domeniu şi să aprobe o lege pe măsură, cu atenţie specială în privinţa victimelor minore.

Am întrebat-o pe Gabriela Bravo, purtător de cuvânt al Consiliului Puterii Judecătoreşti, cum este privită legalizarea prostituţiei în Spania.

Prostituţia este un fenomen foarte dezbătut în Spania.

Există o parte a societăţii care consideră că persoanele care exercită liber prostituţia trebuie să beneficieze de o protecţie specială şi să fie diferenţiate, separate de cele care sunt exploatate.

O altă parte a societăţii crede că dacă s-ar decide legalizarea prostituţiei, pentru persoanele care o fac voluntar, s-ar legaliza complet şi ar fi o greşeală.

Eu cred că în ultimii zece ani au crescut resursele, mecanismele legale şi instrumentele pentru a lupta împotriva acestui fenomen.

Codul Penal spaniol va fi modificat substanţial printr-o reforma prezentată în parlament de ministerul justiţiei.

Unul dintre obiective este instituirea pedepsei cu închisoare pe viaţă în cazurile cu impact social puternic, iar în privinţa străinilor, instanţă poate decide expulzarea, chiar şi în cazul cetăţenilor din Uniunea Europeană.

Procesul de alegere a unui nou Papă va începe pe 7 mai
În lume 28 Aprilie 2025, 16:41

Procesul de alegere a unui nou Papă va începe pe 7 mai

Va exista astfel mai mult timp și pentru discuții, cu atât mai mult cu cât 108 cardinali sunt noi, numiți chiar de Papa...

Procesul de alegere a unui nou Papă va începe pe 7 mai
Peninsula iberică și sudul Franței, paralizate de o pană de curent generală
În lume 28 Aprilie 2025, 16:28

Peninsula iberică și sudul Franței, paralizate de o pană de curent generală

În Spania, trenurile sunt blocate, la fel și internetul și telefonia mobilă.

Peninsula iberică și sudul Franței, paralizate de o pană de curent generală
Pană masivă de curent în sud-vestul Europei
În lume 28 Aprilie 2025, 15:47

Pană masivă de curent în sud-vestul Europei

Lipsa energiei electrice a dat peste cap comunicațiile, rețelele de transport, dar și liniile de metrou din marile orașe.

Pană masivă de curent în sud-vestul Europei
Grecia: Alertă din cauza unui fenomen geologic care ameninţă un sat din Creta
În lume 28 Aprilie 2025, 13:28

Grecia: Alertă din cauza unui fenomen geologic care ameninţă un sat din Creta

Un fenomen geologic alarmant și-a făcut apariția în ultimele zile în satul Voutes, în apropierea orașului Iraklio

Grecia: Alertă din cauza unui fenomen geologic care ameninţă un sat din Creta
Summitul Iniţiativei celor Trei Mări, la Varşovia
În lume 28 Aprilie 2025, 10:43

Summitul Iniţiativei celor Trei Mări, la Varşovia

La Summitul Iniţiativei celor Trei Mări din acest an se aşteaptă ca preşedinţii celor 13 ţări participante să se concentreze...

Summitul Iniţiativei celor Trei Mări, la Varşovia
Marea Roşie: Atacurile rebelilor Houthi asupra navelor, în scădere
În lume 28 Aprilie 2025, 08:22

Marea Roşie: Atacurile rebelilor Houthi asupra navelor, în scădere

Forțele americane au lovit peste 800 de ținte în Yemen începând cu 15 martie, când și-au intensificat campania împotriva...

Marea Roşie: Atacurile rebelilor Houthi asupra navelor, în scădere
SUA au anunţat că vor stabili într-o săptămână dacă vor continua să medieze pacea dintre Rusia şi Ucraina
În lume 28 Aprilie 2025, 07:54

SUA au anunţat că vor stabili într-o săptămână dacă vor continua să medieze pacea dintre Rusia şi Ucraina

Statele Unite au anunţat că vor stabili săptămâna aceasta dacă vor continua sau nu să medieze pacea dintre Rusia şi Ucraina,...

SUA au anunţat că vor stabili într-o săptămână dacă vor continua să medieze pacea dintre Rusia şi Ucraina
Coreea de Nord a admis, în premieră, că a trimis militarii pe front, în Rusia
În lume 28 Aprilie 2025, 07:44

Coreea de Nord a admis, în premieră, că a trimis militarii pe front, în Rusia

Militarii nord-coreeni au fost trimişi în Rusia la ordinele lui Kim Jong-un, a anunţat televiziunea de stat de la Phenian.

Coreea de Nord a admis, în premieră, că a trimis militarii pe front, în Rusia