În județul Covasna continuă programul ajutorului de minimis pentru firmele locale
Prin acest ajutor, firmele pot recupera anual până la 33% din impozitul pe clădiri, iar, dacă îndeplinesc anumite condiții, suma poate ajunge la 66%.

Articol de Radio România Actualităţi, 26 Martie 2025, 18:36
În judetul Covasna, programul de minimis prin care Primăria Sfântu Gheorghe le returnează firmelor din municipiu o parte din impozitul pe clădiri, va continua și în acest an, iar depunerea cererilor de finanțare va începe cu aproape o lună și jumătate mai repede decât în ceilalți ani. Prin acest ajutor, firmele pot recupera anual până la 33% din impozitul pe clădiri, iar, dacă îndeplinesc anumite condiții, suma poate ajunge la 66%. Banii recuperați pot fi folosiți pentru aproape orice cheltuieli legate de afacere.
Reporter: Oana Negrea - ”Programul de minimis a fost lansat în anul 2013, cu scopul de a ajuta mediul de afaceri și prevede rambursarea unei părți din impozitul pe clădiri. Firmele pot recupera cel puțin 33% din impozitul plătit, dar banii trebuie folosiți în interesul dezvoltării afacerilor.
Edler András, președintele Camerei de Comerț și Industrie Covasna: ”Eu consider că programul a fost și este în continuare un succes. Ajută mediul economic și Sfântu Gheorghe, din acest punct de vedere, este pus pe harta țării inclusiv prin faptul că este orașul în care se acordă cel mai mare sprijin pentru mediul economic local.”
Banii recuperați prin ajutorul de minimis pot fi folosiți pentru acoperirea dobânzilor aferente creditelor sau contractelor de leasing, pentru reabilitarea clădirilor, amenajarea spațiilor verzi, participarea la târguri și expoziții, efectuarea de studii de piață, achiziționarea de echipamente IT, mobilier, servicii de consultanță și altele.
Berszány Tibor, patronul unei companii din Sfântu Gheorghe: ”A fost foarte binevenit, am putut să folosim acest ajutor de minimis la imobilele noastre pentru modernizare, pentru renovare sau/și schimbare de destinație. Dintr-un depozit am reușit să facem un spațiu de producție pentru industria cărnii.”
În cei peste 10 ani de funcționare a programului, Primăria Sfântu Gheorghe a returnat firmelor locale peste 12 milioane de lei. Anul acesta, cererile pentru ajutorul de minimis vor putea fi depuse începând de luna viitoare.”/editor Florin Lepadatu/