Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Gala Premiilor Gopo 2019

Cea mai importantă seară dedicată filmului românesc - Gala Premiilor Gopo.

Gala Premiilor Gopo 2019

Articol de Radu Dobriţoiu, 19 Martie 2019, 19:30

Gala Premiilor Gopo, cel mai important eveniment dedicat cinematografiei din România, are loc astăzi, 19 martie, la Teatrul Naţional Bucureşti 'Ion Luca Caragiale'.

Evenimentul, ajuns la cea de-a XIII-a ediţie, va fi transmis în direct de la ora 19.00 pe Film Now, online www.filmnow.ro, premiilegopo.ro şi pe pagina de Facebook Premiile Gopo, precum şi înregistrat, miercuri, 20 martie, de la ora 24.00, pe Digi 24.

Peste 800 de invitaţi sunt aşteptaţi pe covorul roşu din centrul capitalei, la gala prezentată, pentru a patra oară consecutiv, de actorul Alexandru Bogdan. Printre cei care vor urca pe scenă pentru a înmâna mult-râvnitele statuete Gopo, create de artistul Adrian Ilfoveanu, se regăsesc actori consacraţi precum Tora Vasilescu, Valentin Teodosiu, Emilia Popescu, Carmen Tănase, Tania Filip, Alexandru Bindea, Ileana Popovici, dar şi tineri artişti ca regizorii Mona Nicoară, Marius Olteanu, actorii Victoria Răileanu, Istvan Teglaş, Alina Şerban, Judith State, Cristi Balint, Ioana Bugarin, Ştefan Iancu, Adrian Nartea, Alina Nedelea, scriitorul Bogdan Ficeac, sau oameni de televiziune precum Oana Zamfir.

Pe lângă cele mai aşteptate trofee ale serii - Cel mai bun film, Cel mai bun regizor - oferit de Banca Transilvania, Cel mai bun actor într-un rol principal - oferit de Mol România, Cea mai bună actriţă într-un rol principal - oferit de Aqua Carpatica, Cel mai bun scenariu - oferit de Dacin Sara, sau Premiul pentru Machiaj şi Coafură - oferit de MAC Cosmetics România şi Premiul pentru Cele mai bune costume - oferit de Cellini, din programul serii nu vor lipsi Premiul pentru Întreaga Carieră - oferit actriţei Ileana Stana Ionescu de către Apa Nova Bucureşti şi Premiul pentru Întreaga Activitate - acordat actorului Constantin Dinulescu. Premiul Special îi va fi înmânat maestrului de lumini Ion Nica, colaborator al regizorului care dă numele prestigiosului eveniment, Ion Popescu Gopo.

Premiul Publicului pentru producţia autohtonă cu cel mai mare succes la box-office în 2018 va merge către 'Moromeţii 2' (r. Stere Gulea), film ce a înregistrat un număr record de spectatori în cursul anului trecut.

19 lungmetraje româneşti lansate în cinematografe în 2018 au fost luate în considerare de juriul din acest an pentru desemnarea nominalizărilor la cea de-a 13-a ediţie a Galei Premiilor Gopo.

Filmele cu cele mai multe nominalizări sunt: 'Moromeţii 2' (14), 'Charleston' (13), 'Dragoste 1. Câine' (11) , 'Pororoca' (10), 'Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari' (6).

Câştigătorii Galei Premiilor Gopo vor fi desemnaţi de cei peste 600 de membri activi din industria cinematografică. Acest lucru este realizat printr-un sistem de vot asigurat de prestigioasa firmă de audit şi consultanţă PwC România.

Cultură 05 Aprilie 2025, 12:28

Ce facem în weekend?

Recomandări de la corespondenții Radio România Actualități.

Ce facem în weekend?
Cultură 05 Aprilie 2025, 09:22

Primul bust de copil realizat de Constantin Brâncuși, expus la Muzeul Brukenthal

Lucrarea aparține unui colecționar privat din România și până acum a mai fost expusă doar o singură dată la noi în țară.

Primul bust de copil realizat de Constantin Brâncuși, expus la Muzeul Brukenthal
Cultură 02 Aprilie 2025, 08:56

Natalia Intotero: Am încredere în profesionalismul colegilor din teritoriul olandez

"Apel matinal" - Invitat: Natalia Intotero, ministrul Culturii.

Natalia Intotero: Am încredere în profesionalismul colegilor din teritoriul olandez
Cultură 01 Aprilie 2025, 22:16

Actorul Victor Rebengiuc a primit premiul GDS

În cei 30 de ani de când GDS a instituit acest premiu este pentru prima dată când distincţia este acordată unui artist.

Actorul Victor Rebengiuc a primit premiul GDS
Cultură 01 Aprilie 2025, 07:51

Gala Premiilor Radio România Cultural va avea loc pe 16 aprilie

Biletele sunt disponibile în rețeaua bilete.ro și la Casa de bilete a Sălii Radio.

Gala Premiilor Radio România Cultural va avea loc pe 16 aprilie
Cultură 30 Martie 2025, 09:20

Premieră absolută la Opera Națională din București

Opera se concentrează pe procesul principalului responsabil pentru organizarea și implementarea Holocaustului.

Premieră absolută la Opera Națională din București
Cultură 28 Martie 2025, 18:45

Manifestări la Chișinău dedicate Unirii Basarabiei cu România

Manifestările dedicate Unirii Basarabiei cu România şi împlinirea a 150 de ani de la naşterea Reginei Maria au continuat...

Manifestări la Chișinău dedicate Unirii Basarabiei cu România
Cultură 27 Martie 2025, 10:56

Musicalul „Charlie și fabrica de ciocolată” și opera comică „Gianni Schicchi”, premierele stagiunii viitoare la Opera Comică pentru Copii

Opera Comica pentru Copii anunță Stagiunea 2025 – 2026, de Ziua Mondială a Teatrului.

Musicalul „Charlie și fabrica de ciocolată” și opera comică „Gianni Schicchi”, premierele stagiunii viitoare la Opera Comică pentru Copii