Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Duminica Floriilor, sărbătorită de creştinii ortodocşi

De Florii, credincioşii ortodocşi rememorează intrarea Domnului Iisus Hristos în Ierusalim.

Credincioşi de Florii, în Bucureşti (arhivă Agerpres)

Articol de Radio România, 28 Aprilie 2013, 12:50

La Catedrala Patriarhală din capitală şi în celelalte biserici din ţară a fost oficiată Sfânta Liturghie de sărbătoarea Floriilor.

Cu o zi înainte, la Bucureşti, pelerinajul de Florii s-a desfăşurat pe un traseu între şantierul Catedralei Mântuirii Neamului şi Catedrala Patriarhală.

La Miercurea Ciuc, credincioşii îmbrăcaţi în haine naţionale l-au aşteptat pe arhiereu să intre în biserică pe un covor presarat cu flori si crengi de salcie, aşa cum a fost Iisus Hristos întâmpinat în cetatatea Ierusalimului cu ramuri de palmier şi măslin.

Arhiepiscopul Covasnei si Harghitei, Ioan Selejan, i-a spus corespondentului nostru Angela Bârsan că Floriile sunt "o sărbătoare a bucuriei" pentru credincioşi.

"Totul a înflorit de bucuria întâmpinării Domnului nostru Iisus Hristos, iar felul în care credincioşii îşi aşteaptă ierarhul în această zi, cu un covor de flori, este o tradiţie foarte veche în Biserica noastră.

"Practic, ea începe de la intrarea Domnului nostru Iisus Hristos în Ierusalim.

"Şi iată deci cum Biserica noastră este păstrătoare a unor tradiţi de peste 2000 de ani", a spus episcopul Sălăjean.

La Buzău a avut loc un pelerinaj la care au luat parte 1.000 de credincioşi.

Ei au plecat în acelaşi timp din fata a patru biserici din zona centrală a oraşului.

După cum ne-a relatat corespondentul nostru Cristina Moise, pelerinii, cu crenguţe de salcie şi icoane, s-au oprit în faţa Catedralei Arhiepiscopale, unde au fost întâmpinaţi de arhiepiscopul Ciprian Câmpineanul.

Potrivit statisticilor oficiale, din cei 1.487.510 romani aniversati de Florii, 634.467 sunt barbati, iar 853.043 femei.

Numele cele mai des întâlnite sunt Florin, Viorel, Florian, Florea, Florentin, Florinel, Trandafir, Bujor, Floricel, Margarit, Crin, Viorica, Florentina, Florica, Floarea, Florina, Garofita, Iris, Anemona, Micsunica, Romanita, Panseluta şi Crizantema.

Semnificaţia Floriilor

Iisus Hristos a intrat în Ierusalim acum aproape 2000 de ani ca un om umil, călare pe un măgar, dar era aclamat de mulţime ca un împărat. Evangheliile spun că oamenii îl primeau aşa pentru că auziseră de minunea pe care Iisus o făcuse cu o zi înainte: învierea lui Lazăr.

Entuziasmul mulţimii nu era împărtăşit şi de liderii religioşi ai evreilor. Ei vedeau în Iisus un blasfemiator şi plănuiau să-l pedepsească. Planul avea să le reuşească peste câteva zile, în ziua de vineri, când Iisus avea să fie răstignit.

Intrarea Domnului în Ierusalim deschide Săptămâna Patimilor, cele mai dramatice zile din viaţa lui Iisus. În amintirea întâmpinării Domnului în cetatea Ierusalimlului cu ramuri de finic, credincioşii care participă astăzi la Liturghie vor primi ramuri de salcie sfinţite, printr-o rugăciune specială rostită de preoţi la sfârşitul slujbei.

Cultură 30 Aprilie 2025, 08:37

Filmul "Anul Nou care n-a fost", marele câştigător la Gala Premiilor Gopo

Pelicula a obținut zece distincții, între care pentru regie, Cel mai bun actor, Cea mai bună actriță, decoruri, sunet sau...

Filmul "Anul Nou care n-a fost", marele câştigător la Gala Premiilor Gopo
Cultură 30 Aprilie 2025, 08:33

Moaştele Sfintei Împărătese Elena ajung miercuri în România

Spre seară, delegaţia Patriarhiei din Veneţia, în custodia căreia se află Sfintele Moaşte, va porni cu racla spre Mănăstirea...

Moaştele Sfintei Împărătese Elena ajung miercuri în România
Cultură 29 Aprilie 2025, 19:32

Moaștele Sfintei Elena ajung miercuri în România

Sfânta Elena este una dintre cele mai cinstite sfinte în creștinism.

Moaștele Sfintei Elena ajung miercuri în România
Cultură 29 Aprilie 2025, 14:38

Gala Premiilor Gopo

Anul Nou care n-a fost și Moromeții 3 sunt filmele cu cele mai multe nominalizări.

Gala Premiilor Gopo
Cultură 25 Aprilie 2025, 16:30

Sfânta Liturghie cu Prohod, la catedrala catolică din Iași

În bisericile romano-catolice din România sunt celebrate slujbe comemorative dedicate Papei Francisc.

Sfânta Liturghie cu Prohod, la catedrala catolică din Iași
Cultură 25 Aprilie 2025, 14:39

În ultimele zile, în biserici din toată ţara au fost spuse rugăciuni speciale pentru Papa Francisc

Şi la Constanţa, la Biserica Romano-Catolică Padre Pio, oamenii s-au rugat pentru Suveranul Pontif.

În ultimele zile, în biserici din toată ţara au fost spuse rugăciuni speciale pentru Papa Francisc
Cultură 24 Aprilie 2025, 16:20

Academicianul Mircea Martin a susţinut joi discursul de recepţie în Academia Română

Criticul literar a vorbit despre importanţa nuanţei în gândire, în exprimare şi în interpretarea realităţii.

Academicianul Mircea Martin a susţinut joi discursul de recepţie în Academia Română
Cultură 23 Aprilie 2025, 18:30

Editura Casa Radio organizează mai multe sesiuni de autografe la Ateneul Român

Joi şi vineri au loc la Ateneul Român din capitală concertele pianistului Viniciu Moroianu alături de soprana Georgeta Stoleriu.

Editura Casa Radio organizează mai multe sesiuni de autografe la Ateneul Român