SUPERLIGA: FCSB este noua campioană I VIDEO

Trupa lui Elias Charalambous a învins-o pe Farul, scor 2-1, în etapa a 7-a din play-off-ul Superligii și a câștigat matematic titlul de campioană.

FCSB. Foto: facebook.com/FCSBOfficial

Articol de Catrinel Oprişiu, 28 Aprilie 2024, 14:10

Formaţia FCSB a castigat, sâmbătă seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 in fata celor de la Farul Constanţa, meciul din etapa a şaptea a play-off-ului Superligii, şi a câştigat titlul de campioană.

Jucatorii lui Elias Charalambous au deschis scorul în minutul 26, prin Miculescu. Rivaldinho a egalat in minutul 79 cu o lovitură de cap.

FCSB şi-a asigurat victoria si titlul în minutul 84, atunci când Alexandru Băluţă a marcat.

Gazdele au aşteptat analiza VAR, golul a fost acordat.

Precedentul titlu al bucureştenilor data din 2015.

În actualul sezon, cu trei etape înainte de final, FCSB are 49 de puncte, în timp ce Farul, locul doi, are 35.

Finala Ligii Naţionale de baschet masculin debutează duminică
Sport 11 Mai 2024, 16:07

Confruntarea va începe la ora 17.00. Meciul al doilea va avea loc marţi, 14 mai, de la ora 19.00, tot în BT Arena.

Ștafeta României, locul 9 la Europenele de mountain bike
Sport 11 Mai 2024, 11:39

Echipa României a ocupat poziția a noua în proba ștafetei, din cadrul Campionatelor Europene de ciclism mountain bike, de la...

Luptătoarele Incze Kriszta și Cătălina Axente s-au calificat la JO Paris 2024
Sport 10 Mai 2024, 21:16

Team Romania a ajuns la 85 de sportivi calificați la Jocurile Olimpice din această vară.

Atalanta și Bayer Leverkusen vor fi adversare în Finala Europa League la fotbal
Sport 10 Mai 2024, 17:53

În manșa a doua din Semifinale, Atalanta a învins-o pe teren propriu, pe Olympique Marseille cu scorul de 3-0.

Trei românce, în turul al treilea al turneului WTA 1000 de la Roma
Sport 10 Mai 2024, 17:48

Jucãtoarea de tenis Irina Begu s-a calificat, vineri, în turul al treilea al turneului WTA 1000 de la Roma.

Alin Alexuc, al 83-lea român calificat la Jocurile Olimpice de la Paris
Sport 10 Mai 2024, 06:22

Luptătorul Alin Alexuc s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris, la greco-romane, categoria 130 de kilograme.