Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Novak Djokovic a devenit alături de Rafael Nadal, jucătorul de tenis cu cele mai multe titluri de Grand Slam din istorie

Jucătorul sârb de tenis Novak Djokovic,a devenit alături de Rafael Nadal,cel mai titrat jucător de tenis din istorie.

Articol de Florin Lepădatu, 30 Ianuarie 2023, 08:20

Jucătorul sârb de tenis Novak Djokovic, care a câştigat duminică trofeul la Australian Open, primul turneu de Mare Şlem al anului, consideră că acest succes este cel mai important al carierei sale, scrie Reuters.

"A fost unul dintre cele mai dificile turnee din viaţa mea date fiind circumstanţele, eu nu am jucat aici anul trecut. Vreau să le mulţumesc tuturor celor care m-au făcut să mă simt confortabil la Melbourne. E un motiv pentru care am jucat mereu cel mai bun tenis la Australian Open. Doar familia şi echipa mea ştiu prin ce am trecut în ultimele săptămâni. Aş spune că e cea mai importantă victoria din viaţa mea. Ţin să le mulţumesc organizatorilor pentru tot, sper să ne vedem din nou anul viitor", a spus Novak Djokovic după meci.

Tenismanul sârb (5 ATP, favorit nr. 4) a câştigat duminică finala de la Australian Open după ce în ultimul act l-a învins pe grecul Stefanos Tsitsipas (4 ATP, favorit nr. 3) cu 6-3, 7-6 (7/4), 7-6 (7/5).

Sârbul s-a impus după o partidă care a durat trei ore, ambii jucători făcând câte trei duble greşeli, grecul reuşind nu mai puţin de 15 aşi, Djokovic doar 7.

Odată cu acest succes, campionul sârb, în vârstă de 35 de ani, care a cucerit pentru a zecea oară trofeul la competiţia de la antipozi, a obţinut al 22-lea său titlu de Mare Şlem, egalând astfel recordul rivalului său spaniol Rafael Nadal, conform Agerpres.

Etichete : djokovic
Dinamo - Flensburg, în Final Four-ul European League la handbal
Sport 03 Mai 2024, 15:20

Dinamo va încerca să spargă monopolul german în turneul final de 4 de la Hamburg.

Surprize în prima manșă din Europa League și Conference League
Sport 03 Mai 2024, 14:47

Grecia ar putea trimite o echipă în finala Conference League, iar Italia este aproape să-și vadă ambele reprezentate...

România la Campionatele Europene de gimnastică: trei finale pe aparate și cea pe echipe
Sport 02 Mai 2024, 21:39

Finalele pe aparate vor avea loc sâmbătă, iar cea de la echipe se va desfășura duminică.

Naționalele de volei ale României în pregătiri pentru Golden League
Sport 02 Mai 2024, 19:43

Reprezentativele de volei ale României s-au reunit joi în vederea participării la turneele Golden league.

Irina Begu, pas în sferturi la Wiesbaden
Sport 02 Mai 2024, 19:34

Jucătoarea de tenis Irina Begu a promovat în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Wiesbaden, Germania

Man și Mihăilă au promovat în Serie A, cu Parma
Sport 02 Mai 2024, 11:43

Atacanții Mihăilă și Man și-au asigurat, matematic, promovarea în Serie A, cu echipa de fotbal Parma, o performanță așteptată...

România a învins Ungaria, la Mondialul de hochei pe gheață
Sport 02 Mai 2024, 09:35

Naționala de hochei pe gheață a obținut prima victorie, în trei etape, la Campionatul Mondial din Italia.

PSG s-a lovit de „Zidul galben”, la Dortmund, în Liga Campionilor
Sport 02 Mai 2024, 08:37

Borussia Dortmund a învins-o pe Paris Saint-Germain, cu 1-0, în prima manșă a semifinalei din Liga Campionilor la fotbal.