Steaua a învins-o pe Dinamo, în etapa a doua a Cupei Regelui la rugby

Stadionul principal de rugby din complexul Steaua a gazduit astazi un nou episod al eternului derby, încheiat cu victoria gazdelor, scor 27-11.

Articol de Alex Țențu, 24 Septembrie 2016, 22:12

Dinamoviștii au făcut o primă repriză foarte bună, în care au jucat aproape tot timpul în jumătatea adversă, dar n-au putut puncta decât printr-o lovitură de pedeapsă, deoarece defensiva Stelei a funcționat foarte bine.

Steliștii au trecut în avantaj, 3-0, după reușita unei lovituri de pedeapsă din dropgol a lui Florin Vlaicu.

Simote Liueli a egalat la trei, dintr-o lovitură de pedeapsă, însă fundașul din Tonga a ratat șansa dinamoviștilor de a prelua conducerea.

În minutul 35, după o combinație spectaculoasă pe contraatac, Moyake Kuselo a marcat primul eseul al întalnirii pentru Steaua. Florin Vlaicu, cel care este și cel mai bun marcator din istoria naționalei României, stabilea scorul pauzei, 10-3.

În partea a doua a meciului, Liueli a apropiat-o pe Dinamo la 10-6, însă Viorel Lucaci, căpitanul Stelei, a înscris eseul cu numărul doi, concretizat de același Florin Vlaicu, iar roș-albaștrii se detașau la 17-6. Apoi la 20-6 dintr-o lovitură de pedeapsă tot a lui Vlaicu, și la 27-6, după ce omul meciului, Moyake Kuselo a mai reușit un eseu, transformat de Vlaicu.

Dinamoviștii au reușit pe final să înscrie singurul lor eseu, netransformat însă, așa că partida s-a încheiat cu scorul de 27-11 pentru Steaua, care se află pe doi în clasamentul Cupei Regelui, cu 9 puncte, în timp ce Dinamo se află pe șase, cu două înfrângeri, așadar cu zero puncte.

În celelalte partide ale rundei, liderul clasamentului, Timișoara Saracens, a învins pe teren propriu lanterna roșie, U Cluj, cu 69-7, și a ajuns la zece puncte, în timp ce Politehnica Iași a trecut de Olimpia București cu 34-21, și a urcat pe patru, cu cinci puncte, dar moldovenii au doar un meci disputat, la fel ca și Știința Baia Mare, care a stat în această etapă, și care rămâne pe trei, cu cinci puncte, din tot atâtea posbilie.

În Cupa Regelui evoluează doar cele șapte echipe din Superliga Națională.

Runda a treia, programată pe 1 octombrie, vor avea loc disputele: Dinamo-Politehnica Iași, Știința Baia Mare-Timișoara Saracens și U Cluj-Steaua.

România organizează, în premieră, Europenele de mountainbike
Sport 26 Aprilie 2024, 09:50

Campionatele Europene de ciclism mountainbike se vor desfășura în complexul sportiv de la Cheile Grădiștei, în perioada 8-12...

Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj 0-1
Sport 26 Aprilie 2024, 00:06

Golul a fost marcat de Daniel Bîrligea, în minutul 71.