Oltchim debutează cu o victorie în Liga Campionilor

Echipa de handbal feminin Oltchim Râmnicu Vâlcea a trecut cu scorul 21-20 de echipa Buducnost Podgorica în primul meci din grupa principală 1 a Ligii Campionilor.

Apărarea Oltchimului (echipament roşu) în timpul unui atac al echipei Buducnost. Foto: Agerpres.

Articol de Ionuţ Dragu, 06 Februarie 2011, 20:20

Echipa de handbal feminin Oltchim Rm. Vâlcea a învins cu scorul de 21-20 (13-12), echipa Buducnost Podgorica în primul meci din grupa principală 1 a Ligii Campionilor.

Fetele de la Oltchim au reuşit o victorie dificilă, dar meritată, după ce jucătoarea Talida Tolnai a salvat câteva mingi grele în ultimele secunde de joc.

În meciul cu campioana Muntenegrului, Ardean a evoluat în unele momente inter dreapta, Ramona Facău a jucat şi extremă stânga, Beşe a evoluat ca inter stânga şi ca pivot iar Cristina Neagu a schimbat mai multe posturi la linia de 9 metri.

Meciul, cel mai dificil din grupă pentru campioana României, a fost unul echilibrat.

În prima repriză fetele de la Oltchim au condus doar în trei rânduri la două goluri, cu 3-1 (min. 8), 11-9 (27) şi 12-10 (28).

Buducnost a avut o singură dată avantaj pe tabelă, în minutul 24, cu 9-8, dar apoi gazdele au marcat trei goluri consecutive.

Repriza secundă a fost una slabă pentru Oltchim, care s-a blocat la un moment dat şi, dacă pe faza de apărare a evoluat bine, iar Talida Tolnai a ţinut poarta închisă mult timp, pe faza de atac nu a marcat decât de două ori în 18 minute.

Timp de 11 minute nu s-a înscris niciun gol, iar Oltchim nu a marcat timp de 16 minute (33-49).

Cristina Neagu, cea mai bună jucătoare a lumii anul trecut, nu s-a simţit deloc în apele sale, a tras puţin la poartă şi nu a marcat.

Fetele de la Oltchim vor întâlni în etapa a doua a fazei grupelor formaţia Itxako, în deplasare, în data de 12 februarie.

Tot în prima etapă a grupei I a Ligii Campionilor, Krim Ljubljana (Slovenia) a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 30-26, echipa spaniolă Itxako Reyno De Navarra.

Pentru Oltchim Râmnicu Vâlcea au evoluat jucătoarele Talida Tolnai, Tereza Pâslaru - Valentina Ardean (8 goluri), Valeria Beşe, Iulia Curea (3), Ramona Farcău (1), Adina Fiera (1), Steluţa Luca, Oana Manea (1), Cristina Neagu, Adriana Nechita, Yeliz Özel (5), Anastasia Pidpalova (2). Antrenor: Anja Andersen.

România - Suedia, în semifinalele CE de handbal feminin
Sport 18 Decembrie 2010, 13:36

Prima semifinală a Campionatului European de handbal feminin se va disputa între naţionalele României şi Suediei de la ora...

Gimnastică: România, a patra în finala pe echipe a Campionatelor Europene
Sport 05 Mai 2024, 20:46

La Rimini, delegația României a încheiat competiția cu două medalii de argint, câștigate de Sabrina Voinea, la sol și la bârnă.

Real Madrid, noua campioană a Spaniei
Sport 05 Mai 2024, 14:08

Marea rivală a madrilenilor, FC Barcelona, a fost învinsă la Girona.

Gimnasta Sabrina Voinea, 2 medalii de Argint la Europene
Sport 05 Mai 2024, 13:37

Gimnasta Sabrina Voinea a cucerit două medalii de argint la Campionatele Europene de la Rimini, Italia.

Handbal feminin: CSM București, eliminată din Liga Campionilor
Sport 04 Mai 2024, 18:27

Echipa antrenată de Adrian Vasile a fost învinsă de Metz, în Franța, scor 23-29.

Sepsi a învins-o pe Farul și i-a luat locul Rapidului, în playoff
Sport 04 Mai 2024, 11:37

Covăsnenii nu mai sunt pe ultima treaptă, în playoff-ul Superligii, după victoria clară obținută pe terenul Farului.

Dinamo - Flensburg, în Final Four-ul European League la handbal
Sport 03 Mai 2024, 15:20

Dinamo va încerca să spargă monopolul german în turneul final de 4 de la Hamburg.

Surprize în prima manșă din Europa League și Conference League
Sport 03 Mai 2024, 14:47

Grecia ar putea trimite o echipă în finala Conference League, iar Italia este aproape să-și vadă ambele reprezentate...