Olanda, prima finalistă a Cupei Mondiale

Naționala Olandei s-a calificat în finala Campionatului Mondial de Fotbal din Africa de Sud, după ce a învins reprezentativa Uruguayului cu scorul de 3-2.

Wesley Sneijder (dreapta) și Giovanni van Bronckhorst sărbătoresc victoria Olandei. Foto: Reuters.

Articol de Bogdan Mihai, 06 Iulie 2010, 23:52

În prima semifinală a Cupei Mondiale de Fotbal din Africa de Sud, Olanda a învins reprezentativa Uruguayului cu scorul de 3-2.

"Portocala mecanică" și-a asigurat astfel locul în finala competiției, unde va întâlni câștigătoarea semifinalei dintre Germania și Spania.

Scorul a fost deschis de Giovanni van Bronckhorst în minutul 18, care a marcat pentru Olanda cu un șut puternic de la aproximativ 30 de metri.

Diego Forlan a adus egalarea pentru Uruguay în minutul 41, cu o execuție similară.

În repriza a doua Olanda a preluat conducerea, dupa ce a înscris două goluri într-un interval de trei minute.

Wesley Sneijder a marcat în minutul 70, aducând scorul la 2-1 pentru Olanda.

În minutul 73, Arjen Robben a majorat avantajul pentru "portocala mecanică", trimițând balonul în poartă după o lovitură de cap din șase metri.

Pe final, Uruguay a redus din diferență prin golul marcat de Maximiliano Pereira, în al doilea minut de prelungire al partidei (90+2).

Partida s-a desfășurat pe stadionul Green Point Stadium din Cape Town și a fost arbitrată de centralul Ravshan Irmatov.

Postul nostru de radio a transmis partida în format LIVE TEXT, pe care îl puteți accesa aici.

Citiți toate știrile Campionatului Mondial aici.

Etichete : cm 2010 olanda uruguay
Germania elimină Argentina în sferturi cu 4-0
Sport 03 Iulie 2010, 14:29

După ce a trecut cu 4-0 de Argentina, Germania va întâlni în a doua semifinală Campionatului Mondial de fotbal învingătoarea...

România la Campionatele Europene de gimnastică: trei finale pe aparate și cea pe echipe
Sport 02 Mai 2024, 21:39

Finalele pe aparate vor avea loc sâmbătă, iar cea de la echipe se va desfășura duminică.

Naționalele de volei ale României în pregătiri pentru Golden League
Sport 02 Mai 2024, 19:43

Reprezentativele de volei ale României s-au reunit joi în vederea participării la turneele Golden league.

Irina Begu, pas în sferturi la Wiesbaden
Sport 02 Mai 2024, 19:34

Jucătoarea de tenis Irina Begu a promovat în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Wiesbaden, Germania

Man și Mihăilă au promovat în Serie A, cu Parma
Sport 02 Mai 2024, 11:43

Atacanții Mihăilă și Man și-au asigurat, matematic, promovarea în Serie A, cu echipa de fotbal Parma, o performanță așteptată...

România a învins Ungaria, la Mondialul de hochei pe gheață
Sport 02 Mai 2024, 09:35

Naționala de hochei pe gheață a obținut prima victorie, în trei etape, la Campionatul Mondial din Italia.

PSG s-a lovit de „Zidul galben”, la Dortmund, în Liga Campionilor
Sport 02 Mai 2024, 08:37

Borussia Dortmund a învins-o pe Paris Saint-Germain, cu 1-0, în prima manșă a semifinalei din Liga Campionilor la fotbal.

Champions League: Bayern Munchen - Real Madrid 2-2. Finalista se decide pe Bernabeu
Sport 01 Mai 2024, 08:06

Două penalty-uri, goluri spectaculoase dar și câteva ratări monumentale au făcut deliciul unei partide care s-a încheiat 2-2.