Nou record mondial la ştafetă în proba de 4x100 metri

Echipa Jamaicăi, formată din Nesta Carter, Michael Frater, Yohan Blake şi Usain Bolt, s-a impus în finala Campionatelor Mondiale de la Daegu, cu timpul de 37 de secunde şi patru sutimi.

Ştefeta Jamaicăi. Foto: Reuters.

Articol de Paul Poteraşi, 04 Septembrie 2011, 16:17

Ştefeta Jamaicăi a stabilit un record mondial în proba de 4x100 metri, după ce s-a impus în finala Campionatelor Mondiale de la Daegu (Coreea de Sud), cu timpul de 37 de secunde şi patru sutimi, informează site-ul oficial al competiţiei.

Echipa Jamaicăi a fost formată din Nesta Carter, Michael Frater, Yohan Blake şi Usain Bolt.

Vechiul record, 37.10, era deţinut tot de Jamaica şi fusese stabilit în finala Jocurilor Olimpice de la Beijing, din 2008.

Jamaica a fost urmată în finala de la Daegu de echipa Franţei (Teddy Tinmar, Christophe Lemaitre, Yannick Lesourd, Jimmy Vicaut), cu 38.20, şi Saint Kitts and Nevis (Jason Rogers, Kim Collins, Antoine Adams, Brijesh Lawrence), cu 38.49.

Proba feminină de 4x100 metri a fost câştigată de şatefeta Statelor Unite ale Americii (Bianca Knight, Allyson Felix, Marshevet Myers, Carmelita Jeter), cronometrată cu timpul de 41 de secunde şi 56 de sutimi, urmată de Jamaica (Shelly-Ann Fraser - Pryce, Kerron Stewart, Sherone Simpson, Veronica Campbell-Brown), cu 41.70, şi de Ucraina (Olesia Povh, Natalia Pohrebniak, Maria Riemien, Hristina Stui), cu 42.51.

Bianca Perie, locul şase la aruncarea ciocanului

În ultima zi a Campionatelor Mondiale de atletism de la Daegu, românca Bianca Perie a reuşit să se claseze pe locul 6, cu 72,04 m în proba de aruncare a ciocanului, cel mai bun rezultat al sezonului pentru ea, rezultat obţinut din ultima încercare.

A fost pentru prima dată când Bianca Perie s-a calificat într-o finală de Campionat Mondial după ce acum doi ani, la Berlin, s-a clasat doar pe poziţia a 19-a.

Medalia de aur la aruncarea ciocanului a revenit rusoaicei Tatiana Lisenko, revenită după o penitenţă de 2 ani, din cauza dopajului, cu o constanţă impresionantă şi un rezultat de primul loc de 77,13 m, argintul a fost obţinut de germana Betty Heidler - 76,06 m, iar bronzul, de chinezoaica Wenxiu Zhang - 75,03 m.

Atleţi români, calificați în finalele CE de atletism
Sport 28 Iulie 2010, 13:56

Marian Oprea și Ancuţa Bobocel vor lupta pentru medalii la Campionatele Europene de atletism joi, respectiv vineri.

Handbal feminin: CSM București, eliminată din Liga Campionilor
Sport 04 Mai 2024, 18:27

Echipa antrenată de Adrian Vasile a fost învinsă de Metz, în Franța, scor 23-29.

Sepsi a învins-o pe Farul și i-a luat locul Rapidului, în playoff
Sport 04 Mai 2024, 11:37

Covăsnenii nu mai sunt pe ultima treaptă, în playoff-ul Superligii, după victoria clară obținută pe terenul Farului.

Dinamo - Flensburg, în Final Four-ul European League la handbal
Sport 03 Mai 2024, 15:20

Dinamo va încerca să spargă monopolul german în turneul final de 4 de la Hamburg.

Surprize în prima manșă din Europa League și Conference League
Sport 03 Mai 2024, 14:47

Grecia ar putea trimite o echipă în finala Conference League, iar Italia este aproape să-și vadă ambele reprezentate...

România la Campionatele Europene de gimnastică: trei finale pe aparate și cea pe echipe
Sport 02 Mai 2024, 21:39

Finalele pe aparate vor avea loc sâmbătă, iar cea de la echipe se va desfășura duminică.

Naționalele de volei ale României în pregătiri pentru Golden League
Sport 02 Mai 2024, 19:43

Reprezentativele de volei ale României s-au reunit joi în vederea participării la turneele Golden league.

Irina Begu, pas în sferturi la Wiesbaden
Sport 02 Mai 2024, 19:34

Jucătoarea de tenis Irina Begu a promovat în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Wiesbaden, Germania