Romtelecom contestă interdicţia de a difuza Euro 2012

Romtelecom susţine că a primit o factură greşită de la TVR, motiv pentru care televiziunea publică nu poate interzice transmiterea unor meciuri de la Euro 2012. De vineri meciurile sunt transmise doar de TVR.

Golul lui Menez în poarte ucrainienilor. Foto Reuters.

Articol de Florin Matei, 16 Iunie 2012, 11:30

Reprezentativa Franţei a învins, vineri, la Doneţk, cu scorul de 2-0 (0-0), selecţionata Ucrainei, într-un meci contând pentru etapa a doua de la grupa D de la Euro-2012.

Golurile au fost marcate de Menez , minutul 53 şi Cabaye - minutul 56.

Meciul dintre Ucraina şi Franţa a fost difuzat la TVR în loc de Dolce Sport.

Jocul de la Doneţk a fost întrerupt în minutul 5 din cauza unei furtuni puternice, cu fulgere şi trăznete, primele minute fiind difuzate pe TVR 1.

La reluarea jocului, după ora 20,00, transmisia a fost făcută pe TVR 2.

În cealaltă partidă a serii, Anglia a învins cu scorul de 3-2 (1-0), naţionala Suediei, la Kiev.

Golurile au fost marcate de Carroll '23, Walcott '64 şi Welbeck '78, iar pentru Suedia au înscris Johnson '49 (autogol) şi Mellberg '59.

Sâmbătă, 16 iunie, sunt programate meciurile Cehia - Polonia, de la ora 21.45, transmisiune în direct pe euro2012.tvrinfo.ro TVR 2 şi Grecia - Rusia, de la ora 21.45, în direct pe euro2012.tvrinfo.ro, TVR 1 şi TVR HD.

TVR şi Romtelecom nu se înteleg pe drepturile de transmisie a Euro 2012

Romtelecom a protestat faţă de decizia TVR de a-i interzice să difuzeze o parte din meciurile de la Euro 2012.

Reprezentanţii Romtelecom spun că au primit de la TVR o factură greşită şi au solicitat refacerea acesteia, varianta corectă fiind transmisă vineri şi urmând să fie achitată luni.

Romtelecom precizează într-un comunicat remis vineri seară că TVR nu are dreptul legal de a interzice difuzarea meciurilor de la Euro 2012 şi că îşi rezervă dreptul de a folosi toate mijloacele legale pentru a-şi proteja interesele în acest caz.

Romtelecom menţionează, ca urmare a deciziei TVR, emisă vineri, de interzicere a difuzarii meciurilor din Euro 2012, că factura pentru suma de 550.000 Euro fără TVA, cu scadenţă în 10 iunie 2012, la care se face referire în notificarea transmisă de TVR, nu a fost achitată până în prezent deoarece factura corectă, aferentă sumei, a parvenit companiei vineri după-amiază.

Începând de pe 15 iunie, toate meciurile de la Euro 2012 sunt transmise doar de Televiziunea Română, pe canalele TVR1, TVR2, TVR HD şi pe siteul euro2012.tvrinfo.ro.

Directorul general interimar al TVR, Radu Călin Cristea, a anunţat că a notificat Romtelecom să nu mai difuzeze meciuri din cadrul Euro-2012, pe motiv că societatea nu ar fi respectat acordul privind drepturile de transmisie pe Dolce Sport.

15 iunie
Ucraina - Franta, ora 19.00, în direct de la euro2012.tvrinfo.ro şi, de la 0:00, pe TVR 2 (înregistrat)
Suedia - Anglia, ora 21.45, în direct pe euro2012.tvrinfo.ro, TVR 1 şi TVR HD

16 iunie
Cehia - Polonia, ora 21.45, în direct pe euro2012.tvrinfo.ro TVR 2
Grecia - Rusia, ora 21.45, în direct pe euro2012.tvrinfo.ro, TVR 1 şi TVR HD

17 iunie
Portugalia - Olanda, ora 21.45 , în direct pe euro2012.tvrinfo.ro TVR 2
Danemarca - Germania, ora 21.45, în direct pe euro2012.tvrinfo.ro, TVR 1 şi TVR HD

21 iunie
Sfert de finală 1: câştigătoare Grupa A - loc 2 Grupa B (Varşovia, ora 21:45) - în direct pe euro2012.tvrinfo.ro, TVR 1 şi TVR HD

22 iunie
Sfert de finală 2: câştigătoare Grupa B - loc 2 Grupa A (Gdansk, ora 21:45) - în direct pe euro2012.tvrinfo.ro, TVR 1 şi TVR HD

23 iunie
Sfert de finală 3: câştigătoare Grupa C - loc 2 Grupa D (Doneţk, ora 21:45) - în direct pe euro2012.tvrinfo.ro, TVR 1 şi TVR HD

24 iunie
Sfert de finală 4: câştigătoare Grupa D - loc 2 Grupa C (Kiev, ora 21:45) - în direct pe euro2012.tvrinfo.ro, TVR 1 şi TVR HD

Semifinale

27 iunie
Semifinala 1: câştigătoare Sfert 1 - câştigătoare Sfert 3 (Doneţk, ora 21:45) - în direct pe euro2012.tvrinfo.ro, TVR 1 şi TVR HD

28 iunie
Semifinala 2: câştigătoare Sfert 2 - câştigătoare Sfert 4 (Varşovia, ora 21:45) - în direct pe euro2012.tvrinfo.ro, TVR 1 şi TVR HD

Finala:

1 iulie- Finala: câştigătoare Semifinala 1 - câştigătoare Semifinala 2 (Kiev, ora 21:45) - în direct pe euro2012.tvrinfo.ro, TVR 1 şi TVR HD

Alin Alexuc, al 83-lea român calificat la Jocurile Olimpice de la Paris
Sport 10 Mai 2024, 06:22

Luptătorul Alin Alexuc s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris, la greco-romane, categoria 130 de kilograme.

Contracronometru EURO 2024, la RRA
Sport 09 Mai 2024, 19:07

O nouă ediție de Fotbal European înainte de participarea României la EURO 2024, în emisiunea Contracronometru de joi 9 mai.

WTA Roma: Irina Begu, calificată în turul 2
Sport 09 Mai 2024, 17:35

În turul secund Irina Begu o va înfrunta pe Elena Rîbakina.

Capitala europeană a ciclismului off-road s-a mutat la Cheile Grădiștei
Sport 09 Mai 2024, 12:43

Ediţia 2024 a Campionatelor Europene de Mountain Bike (MTB) se derulează în premieră în România.

Real Madrid și Borussia Dortmund, în finala Ligii Campionilor la fotbal
Sport 09 Mai 2024, 08:18

Real Madrid s-a impus, în fața lui Bayern Munchen, scor 2-1, în returul semifinalei Champions League.

Contracronometru olimpic, la RRA – Flacăra a ajuns în Franța
Sport 08 Mai 2024, 22:02

Corabia Belem și-a îndeplinit obiectivul, după ce a transportat, în siguranță, torța olimpică, din Grecia până în Franța, la...

Handbal masculin: România, victorie dramatică cu Cehia
Sport 08 Mai 2024, 19:46

Handbal masculin: România – Cehia, scor 31-30, în turul din barajul pentru CM din 2025.

Handbal masculin: s-au stabilit semifinalele Cupei României
Sport 08 Mai 2024, 18:21

Turneul Final Four va avea loc în perioada 18-19 mai.